Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Liči – exotické ovoce
Liči – exotické ovoce
Toto ovoce exotického vzhledu známe spíš z mixovaných kompotů, kde je velmi atraktivní, ale stojí za to ho vyzkoušet i samotné a čerstvé.
Další názvy jsou třeba li-chi či lychee nebo též čínské švestky nebo čínské jahody. Pravý název je však Liči čínské nebo též dvouslivák lahodný.
Liči pochází pravděpodobně z Číny, dnes se pěstuje v celé Asii, jižní Africe, Austrálii Japonsku a na Floridě, kde jsou rozsáhlé ličiové sady. Stromy lichi jsou majestátně vysoké až 12 metrů, snáší dobře nedostatek vláhy a dožívají se až 300 let.
Plody jsou oválné o průměru asi 3-4 cm, dozrálé má světle růžovou až hnědou barvu. Slupka je drsná, budí dojem malých výstupků až bradaviček a trošku připomíná jahodu. Po naříznutí ji lze oloupat a skrývá bílou napohled rosolovitou bílou až namodralou hmotu. Tu rozloupneme napůl a uvidíme, že skrývá lesklé hnědé semeno, tvarem podobné žaludu, ale barvou a povrchem kaštanu.
Zásobárna biolátek
Plody se sklízejí zralé, nezralé lichi je kyselé. Zato zralé je sladké, příjemné, šťavnaté a chutí připomíná hroznové víno nebo aromatickou broskev. Má zhruba 80% obsah vody a 100g odpovídá asi 64 kalorií.
Obsahuje mnoho biolátek, vitamín B1, C, kyselinu nikotinovou, vitamín B2, kyselinu askorbovou, vápník, fosfor, hořčík, v malém množství i železo, dále sodík a poměrně hodně draslíku.
Pozor – nevařit!
Používáme ho do salátů, koktejlů, bowlí, do omáček, ale nejlepší je samotné. Obvyklou úpravou je pokapání citronovou šťávou a posypání cukrem.
Lichi nikdy nevaříme, pouze ohříváme, vařením by dužina ztvrdla a zhouževnatěla, lze ho však sušit nebo kompovat.
Léčivé liči? Ano!
V asijských zemích a čínské medicíně je důležitým pomocníkem v léčbě kašle, při onemocnění lymfatických cest a při bolestech žaludku.
Čaj ze slupek léčí neštovice a průjem.
Semena rozemletá na prášek jsou účinnými analgetiky při neuralgických bolestech.
A nadějné je jeho testování při léčbě rakoviny.
Pozor: Při konzumaci víc jak 300 (hranici má každý jinde, cca 300 až 1000) kusů lichi denně, hrozí zimnice a krvácení. To však při cenách lichi v našich podmínkách nehrozí. Stojí zhruba 100-200Kč/kg podle sezóny. Většina lichi, která se objeví na pultech v zimě, pochází z Madagaskaru, kde v listopadu začíná sezóna tohoto ovoce.
Pokud si semínko zasadíte, za pár týdnů se můžete radovat z pěkné rostlinky, která dokonce v příznivých podmínkách i plodí.
Foto: gardeniagroup.blogspot.com, thelovelyplanet.net, luxecoliving.com, plantant.com, contenton.ru, phytoimages.siu.edu, caribfruits.cirad.fr, fruitwarehouse.blogspot.com, lesdelicesdemeli.canalblog.com, brianschen.com, zila4ever.blogspot.com, hongyuantai.ru, toptropicals.com, easycaribbeanshop.com, palmtalk.org, gardenlifeblog.blogspot.com, flavorsofmumbai.com, flavorsofmumbai.com, kitchenmusings.com, foodpunch.com, bumblebee-sarah.blogspot.com, .flavorsofmumbai.com, madcookingfusions.com, naturalsuburbia.com