Femina.cz > Vše o zdraví > Léčivá aromaterapie. Které esenciální oleje fungují jako antibiotika?
Léčivá aromaterapie. Které esenciální oleje fungují jako antibiotika?
Co mají společného eukalyptus, skořice, máta a rozmarýn? Dá se říct, že vlastně všechno. Tyto voňavé „medikamenty“ totiž bojují proti bacilům, které v momentálním rizikovém období vůbec nejednají v rukavičkách!
Esenciální oleje rozhodně nejsou žádnými nováčky. Některé prameny uvádí, že se hojně používaly již ve starém Egyptě, a to při vykonávání mumifikačních procesů. Neodmyslitelnou součástí léčebných a kosmetických procedur však byly i pro Řeky, Římany a Číňany, přičemž se na ně sázelo také v Indii a Persii. V čem mohou vonné olejíčky pomoci konkrétně tobě? Vzhledem k tomu, že chřipková epidemie sužuje Českou republiku, jsou vyloženě na předpis. Vždyť speciálně tyhle spolehlivě likvidují nejrůznější viry! Alespoň tak to sdělují poznatky francouzské studie provedené na francouzské Angerské univerzitě.
Eukalyptus, svěží léčivo
Že má eukalyptus blahodárné účinky na lidské zdraví, o tom není sebemenších pochyb. Ostatně, i experti z výše zmíněné vzdělávací instituce potvrzují, že tenhle poklad vykazuje antiseptické i dezinfekční účinky, zatímco chrání proti rozvoji nejrůznějších viróz.
Ovšem stejně dobře zabraňuje růstu mikroorganismů, léčí kašel, tlumí alergie, urychluje hojení a rozpouští hleny. Jak ho využít v praxi? Možnosti jsou hned dvě, buď se dá zředit s dalším nosným olejem a aplikovat lokálně, nebo se nabízí jeho inhalace.
Skořice jako přítel do nepohody
Bohužel nejen chřipku teď může člověk vyfasovat, o čemž se asi přesvědčil každý, na koho „útočí“ bronchitida neboli zánět průdušek. Lékaři připouští, že za vznikem tohoto neduhu ve většině případů stojí prochladnutí, venkovní suchý vzduch či všudypřítomné viry a bakterie, které si neberou servítky.
Jakou obrannou strategii zvolit? Do služby se hlásí esenciální skořice, která díky organické sloučenině zvané cinnamaldehyd bojuje proti bacilům, přičemž zvyšuje energetickou hladinu, čistí ovzduší v prostoru, snižuje hladinu stresových hormonů a mírní příznaky premenstruačního syndromu. Tak to je hodně všestranné spojení příjemného s užitečným!
Máta. Klasika, co neomrzí
Na seznamu vonných olejíčků se silnými antibiotickými vlastnostmi nesmí podle nejpovolanějších specialistů chybět ani máta. Kromě toho, že její inhalace podstatně omezuje riziko nákazy běžných zimních „neduhů“, zbaví tě také migrény, a to s okamžitým účinkem. Výčet ctností bylinky, na kterou nedala dopustit ani starověká japonská medicína, by nebyl kompletní, kdybychom zapomněli uvést, že zprůchodní i ucpané dýchací cesty.
Máta zároveň minimalizuje záněty, a pokud malé množství přidáš do šamponu, na ústup se dají i nenáviděné lupy. A to je dobré vědět! Dlužno dodat, že tenhle „větrový zlepšovák“ se doporučuje i jedincům, kterým se vlasy nadměrně mastí – reguluje totiž produkci mazu.
Rozmarýn, ten se nezdá
Obyčejně vyhlížející rozmarýn dokáže velké věci, jen se to málo ví! Famózně tlumí příznaky stresu, napomáhá obnovit správné funkce pošramoceného zažívání a zatne tipec nespavosti. Pokud si tuto rostlinu pořídíš v esenciální podobě, máš k dispozici takřka všemocný medikament.
Francouzští odborníci jsou toho názoru, že „tekutý“ rozmarýn funguje nejen jako antibiotikum, ale také mírní bolesti a zlepšuje krevní oběh. Nelze mu odepřít ani to, že snižuje teplotu a prospívá kognitivním funkcím, včetně paměti, koncentrace a schopnosti učení. Už zapaluješ svíčku v aromalampě?
Co na antibiotickou aromaterapii říkáš? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com