Femina.cz > Vše o celebritách > Kteří Češi žijící v zahraničí ještě stále umí mluvit česky a kdo už řeč zapomněl?
1. Miloš Forman
Herec, scénárista a hlavně režisér, rodák z Čáslavi. Osiřel už jako velmi mladý, proto vyrůstal u příbuzných v Poděbradech, kde studoval internátní školu. Jeho spolužákem byl třeba Václav Havel. Miloš Forman v roce 1968 odešel do Ameriky, kde naplno uplatnil svůj talent. Zaslouženě získal několik Oscarů.
. Zdroj: archiv redakce
Pro jeho nadhled a černý humor odrážející se v celé jeho tvorbě se stal miláčkem nejen diváků, ale i filmových kritiků. Mezi jeho díla patří například snímky Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus nebo Lid versus Larry Flint. A jeho čeština? Stále excelentní!. Zdroj: archiv redakce
2. Ivana Trump
Sportovkyně, modelka a podnikatelka, která se narodila ve Zlíně. Už od útlého dětství ji otec vedl k lyžování, v roce 1972 byla dokonce vybrána jako náhradnice československého olympijského týmu. Její první manželství vydrželo pouhé dva roky, ale tím druhým v roce 1977 trefila pořádný jackpot, když se provdala za amerického podnikatele Donalda Trumpa. S tím se sice rozvedla po patnácti letech, ale ona zůstala pořád na výsluní.
. Zdroj: archiv redakce
Možná i díky svým podnikatelským kvalitám je pořád považovaná za velkou celebritu, která obráží nejeden červený koberec. Kolik toho z češtiny zapomněla? Po dvaceti letech v cizině už vyjmenovaná slova možná neumí, ale rozumět jí je stále dobře i s tím roztomilým přízvukem. Palec nahoru!. Zdroj: archiv redakce
3. Madeleine Albright
Rozená Marie Jana Korbelová přišla na svět v matičce Praze. Její otec byl československý diplomat, kterému se po Hitlerově okupaci podařilo uprchnout s celou rodinou do Londýna. Po válce se vrátili zpět do našich luhů a hájů, ale nakonec je roku 1948 stejně opustili, aby zapustili nové kořeny v americkém Coloradu.
. Zdroj: archiv redakce
Madeleine studovala politologii, vzala si chicagského novináře a získala diplom na Institutu ruských studií. Nakonec to dotáhla až na post ministryně zahraničních věcí USA (jako historicky první žena). V roce 2012 ji Barack Obama udělil čestnou prezidentskou medaili svobody. V současné době přednáší na amerických univerzitách. Jak je na tom s řečí? Sice občas špatně skloňuje, ale dokáže pořád srozumitelně hovořit „po našemu“. Úctyhodné, nemyslíte? Vždyť za svůj život pobývala v Česku jenom šest let! Mnozí by se od ní mohli učit! A daleko chodit nemusíme…. Zdroj: archiv redakce
Někteří Češi se dobrovolně pasovali na Čechoameričana. Jak se to projevuje? Hovoří něčím mezi češtinou a angličtinou a ve výsledku není správně ani jedna mluva! Kdo by se měl tak trochu stydět a pořídit si pravidla českého pravopisu? Tyhle dvě dámy!
1. Petra Němcová
Není žádným tajemstvím, že její otec byl zedník a matka učitelka. Podmínky k nastartování kariéry tedy nic moc, ale z těchto poměrů ji pomohla soutěž Elite Model Look, kterou vyhrála v roce 1995 a tím získala jednosměrnou jízdenku do jiného světa plného peněz, hvězdných rób a těch nejlepších fotografů.
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
2. Taťána Kuchařová
V případě Táni, jediné české Miss World, je to všechno ještě složitější. Pere se s jazykovou bariérou sice pořád statečně, ale nezúčastněný divák mnohdy neví, co si o tom myslet. Ona sama je československého původu.
. Zdroj: archiv redakce
Otec byl Slovák, matka Češka, takže ovládá oboje, ale i na ní nechal modeling světové úrovně pořádné stopy. Zatím ještě nezapomíná slova, ale ten rádoby přízvuk čehosi se za chvíli může vyvinout v pořádný paskvil!
A co si o tom myslíte vy? Neměl by Čech umět česky bez ohledu na místo, kde momentálně žije? Za chvíli to může „zabalit“ třeba i Petra Kvitová, která má trvalý pobyt v Monaku!. Zdroj: archiv redakce