Takové jedno místo znám a budete se možná divit, neleží tisíce kilometrů od vašeho trvalého bydliště, ale přímo v České republice! A to konkrétně na samém jihu Čech, kousek od česko-rakouských hranic. A jak že se to místo plné kouzel jmenuje Český Krumlov.
Pokaždé, když tam jsem, připadám si jako v pohádce. To město vybudované na březích Vltavy mě nepřestává fascinovat a uklidňovat zároveň. Právě podle svého tvaru kolem esovitě zakřivených meandrů Vltavy je jeho název odvozován z německého „Krumme Aue“, tedy „Křivý kruh“.
Krumlov původně vyrostl kolem gotického hradu od 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1253, kde je Krumlov označován jako Chrumbenowe. Na latinských listinách je nazýváno Crumlovia či Crumlovium.
Pojedete-li do Českého Krumlova dnes, jistojistě vás kroky zanesou také ku hradu. Nedá se minout a je tak nádherný, že mu jednoduše neodoláte. Původní gotický hrad založili kolem roku 1250 páni z Krumlova, kteří měli ve svém znaku pětilisté růže. Po nich zde sídlili jejich příbuzní Rožmberkové, za jejichž tři staletí trvající vlády hrad i město nejvíce vzkvétaly. Poté se zde vystřídalo několik rodů až v roce 1947 byl v té době schwarzenberský majetek včetně města převeden do českého zemského vlastnictví, po jehož zrušení se v roce 1950 stal majetkem tehdejšího Československého státu.
Jelikož jsem se zmínila o pětilistých růžích, nebylo to náhodou. V Krumlově se totiž coby vzpomínka na historii pořádají Slavnosti pětilisté růže. Letos to bude už dvacátý ročník! Slavnosti (16. – 18. 6. 2006) jsou situovány právě do dob největší slávy města. Tři dny uprostřed reje se vznešenými dámami i pány, s rytíři, kejklíři, šašky a hudebníky, měšťany, kupci i řemeslníky. K tomu staročeský jarmark, slavnostní historické průvody městem, rytířské turnaje, divadelní i hudební představení, vybízející k aktivní účasti. A navíc plné krumlovské hospody, stoly, prohýbající se pod váhou dobrého jídla a hojného pití. Takže si na tento víkend nic neplánujte, možná se tam potkáme.