Kosmetika – kdy se dá chemie nahradit přírodou?

V létě si kromě jiného dopřáváme především důkladný odpočinek. Dopřejte odpočinek také své pleti, pokožce a vlasům. Zapomeňte na chemii a vrhněte se na přírodu. Poradíme vám, jak na to!

Co nevynechávat…

Je to tak trochu paradox, v letních dnech bychom se nejraději nezatěžovaly žádnými krémy, ale jedno nelze opomenout ani za nic vyměnit. Jsou to přípravky, které nás chrání před škodlivým slunečním zářením. Ty se ničím nahradit nedají a není radno s jejich aplikací váhat. Vysokého ochranného faktoru nemůžeme docílit používáním jiné kosmetiky, a proto v tomto pleti neulehčíme. Dobrou zprávou ale je, že jej mohou obsahovat různé tónovací emulze, takže přeci jen už nemusíme sahat po dalších zkrášlovadlech a na obličej nanášet několik vrstev.

Kde udělat změnu?

V ostatních případech ale můžeme přípravky z drogerií na chvilku opustit. Je možné je nahradit částečně přírodní kosmetikou, pro kterou je nejlepší zajít do lékárny či specializovaných obchodů, nebo si zcela vystačit svépomocí. Ještě naše babičky nebo maminky budou schopny určitě poradit. Nebo je možné se zeptat někoho, o kom víme, že má s takovou péčí zkušenosti. I v tomto případě totiž platí, že méně znamená více. V dobrém bylinkářství určitě také najdeme pomoc a zapátrat se dá samozřejmě i v literatuře, ať již tištěné či na internetu.

článek

Tipy z redakce:

Bylinné odvary – hodí se k péči o pokožku obličeje, ale i celého těla. Jejich příprava není náročná. Bylinky se přelijí horkou vodou (na lžíci bylin cca 2 dl vody), nechají se vychladnout a používají se k oplachování obličeje či do koupele. Bylinek, které můžeme využít, je spousta – heřmánek, měsíček, mateřídouška, třezalka, listy lípy – vždy si vyberte jednu, která se nejvíce hodí na problém, který chcete řešit.

Bylinné oleje – jimi můžeme nahradit hydratační kosmetiku, na vysušenou pleť jsou výborné. Mají také hojivý účinek, takže je lze využít k potírání drobných ranek či pupínků. Vyrábí se naložením bylinek do oleje (panenského olivového, mandlového nebo sezamového), louhováním alespoň 14 dní a následným sceděním přes sítko či plátýnko, kdy bylinky do přelívaného oleje ještě pečlivě vymačkáme. Jsou skvělé v péči o vlasy. A využijete jak bylinkové odvary pro oplach, tak oleje pro zábaly.

Peelingy – k odstranění odumřelých buněk a vyčištění pokožky obličeje i celého těla postačí obyčejný nebo hnědý cukr smíchaný opět s kvalitním olejem. Dalšími „obrušovadly“ může být i mořská sůl či logr, který nám zbude po vypití kávy. S peelingem však opatrně, vyzkoušejte, co vám nejvíce svědčí a ani poté to s ním nepřehánějte. Není určen ke každodennímu používání a není to ani třeba.

Máte také nějaké zkušenosti s domácí kosmetikou? Využíváte k péči o sebe dary přírody? Napište nám své tipy!

Foto zdroj: profimedia.cz

22.7.2013 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist