Femina.cz > Vše o celebritách > Kocourek: Shia LaBeouf
Kocourek: Shia LaBeouf
Na jeho kariéru dohlíží i sám Spielberg a možná proto se zatím syn klauna s traumatem z Vietnamu a hippie baletky drží hlavně nenáročných thrillerů. Nebo je jako dítě z chudé rodiny, které začalo hrát pro peníze, rád za každou práci?
„Má rodina se skládá z pěti generací umělců, kteří to nikdy nedokázali,“ říká Shia LaBeouf, pětadvacetiletý mladík, který rodinou historii rázně změnil. Vnuk komedianta a syn klauna z si už jako dítě sám sehnal agenta. Tak, že mu předvedl svá komická čísla. „V deseti letech jsem měl slovník padesátiletého chlapa. Nastoupil jsem na jeviště a moje první slova byla: Poslouchejte, kreténi,“ přibližuje svůj tehdejší styl komedie.
Hrát začal tak brzo, protože jeho rodina potřebovala peníze. Byl jediné dítě rozvedeného páru složeného z drogově závislého vietnamského veterána a hippie baletky s chromým kolenem. Vyrostl ve čtvrti plné hispánských dělníků v Los Angeles.
Nejdřív se chytil v televizi, v seriálech jako Pohotovost. Život mu změnila už první výraznější filmová role, v Disney produkci Díry. Tam jako problémový ale dobrosrdečný teenager v nápravném táboře pro mladistvé v poušti kopal díry a hledal poklad. Nejen že ho během natáčení starší a zkušenější kolega Jon Voight (otec Angeliny Jolie) poučil o tom, že herectví nemusí být jen dobře placená práce, ale i životní náplň. Taky si ho zrovna v tomhle filmu všiml Steven Spielberg. A zapamatoval si ho jako typ problémového ale dobrosrdečného teenagera, který se může hodit, až někdy bude Tom Hanks potřebovat filmového syna.
„Shia je v dosahu každého. Je syn každé matky, odraz každého otce, nejlepší kámoš každého kluka a sen každé holky. Obsadili jsme ho do několika velkých filmů, protože jsem cítili, že tyhle filmy potřebují realistické, lidské ukotvení,“ říká o svém chráněnci Spielberg.
Než ale jeden z nejmocnějších mužů Hollywoodu do LaBeaufovy kariéry zapojil, uběhly ještě další čtyři roky, kdy si dospívající Američan vyzkoušel pár menších rolích ve větších filmech, od Já robot po Atentát v Ambasadoru. Pak přišlo léto 2007 a rychle za sebou dvě podobné role sympatických obyčejných kluků s menšími osobními problémy a velkými venkovními problémy jako je vraždící soused nebo obří autí roboti bojující o osud Země. Disturbia i Transformes, oba filmy produkované Spielbergem, z Shiay udělaly mezinárodně slavného „fracka od vedle“. Dvaadvacáté narozeniny už oslavil jako dobře placená hvězda.
O jeho následné popularitě svědčí čtyři nominace na MTV Movie Award a britská BAFTA pro vycházející hvězdu, obě ceny volené publikem. Ve výdělečných Transformers hraje pořád, pokud vás hlučná hra na válku mezi hodnými a zlými roboty ještě baví, můžete se na třetí 3D díl jít podívat od čtvrtka do kina.
Naštěstí LaBeoufovu reputace nepřežívá jen na nich. Spielberg ho konečně osadil už i do filmu, který sám režíroval, do čtvrtého Indiana Jonese, kde nepotřeboval filmového syna Tom Hanks, ale Harrison Ford a kde si mohl LaBeouf utahovat ze svého hereckého stereotypu. Pak už taky pracoval s Oliverem Stonem, Julie Christie a příští rok se na něj můžeme těšit v dramatu z 30. let The Wettest County in the World. Shiay LaBeoufa by byla škoda, aby věčně jenom sekundoval auto-obrům z hračkářství.
Další zajímavosti o Shiaovi LaBeoufovi:
Jeho příjmení, které se čte LBaf, pochází z cajunštiny a dohromady s židovským křestním prý dá v překladu dohromady větu „Chval boha za hovězí“.
Jednou svou ideální kariéru popsal jako mix Garyho Oldmana a Hillary Duff. Přeloženo: že chce dělat kvalitní filmy, které někdo uvidí.
Pokud byste chtěly vidět ukázku jeho komediálního vypravěčského talentu, podívejte se na následující záznam z talk show u Davida Lettermana, kde Shia sebeironicky vzpomíná na svůj nechvalně proslulý opilecký výstup a zatčení z listopadu 2007. Mimochodem s podobným výtržnictvím v opilosti má herec občas problém dodnes.
Rok chodil s kolegyní Carey Mulligan, kterou poznal na natáčení pokračování Wall Street, Peníze nikdy nespí. Teď randí se stylistkou Karolyn Pho.