Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se po deseti letech vrátil k psaní, aby zaznamenal životní příběh o dvě generace staršího Tomáše Kosty. Výsledkem je kniha s názvem Kosta: Rozhovor přes dvě generace – hledá odpovědi na otázky, které jsme nestihli položit svým rodičům.
Příběh Tomáše Kosty začal v bohaté pražské židovské rodině. Pokračoval Terezínem a peklem Osvětimi, útěkem z transportu smrti a cestou na střeše vagónu do Prahy opilé osvobozením. I dál byl jak z filmu – okouzlení socialismem, uvěznění obou rodičů v padesátých letech, oslnivý vzestup do nejvyšších míst KSČ, emigrace po roce 1968, vítězný boj s rakovinou, skvělá kariéra úspěšného nakladatele, v roce 1989 návrat domů, opět politika a angažmá v česko-německém smíření. Podobných osudů najdeme v evropských dějinách mnoho, tento se od ostatních, stejně výjimečných, liší tím, že se Tomáš Kosta nebojí otevřeně a ochotně mluvit o všem, co ho v životě potkalo. Upřímně hovoří o komunistické minulosti,zkušenostech z koncentračního tábora i nezměrném štěstí, jež ho potkalo v podobě jeho ženy Danici.
Kostův životní příběh s jeho vrcholy a pády, světlými i tragickými okamžiky, plný omylů a napravených chyb především vypovídá o nezbytnosti tolerance. Výstižně knihu charakterizoval Karel Schwarzenberg: „Můžeme se poučit a být opatrnější v odsuzování jiných a poctivější ve zpytování vlastního společenství.“