Malířka Marie Čermínová – Toyen (1902-1980) je velmi významnou osobností české kultury. Prožila sice podstatnou část svého života ve Francii, ale patří k české umělecké avantgardě počátku dvacátého století.
Zvláštní mladá žena, co chodila oblečená jako muž, ve smokingu a s motýlkem u krku. Blízká malíři Jindrovi Štýrskému, přítelkyně českých básníků, kteří jí věnovali své verše, autorka tajuplných obrazů s erotickým podtextem. Milovala nejen muže ale i krásné ženy. Jaký asi byl její život? Jak se z chudé holčičky Manky stala malířka, jejíž díla patří k nejcennějším v řadě světových galerií? Jaká byla, ta atraktivní, krásná, tajuplná žena?
Nová beletrie spisovatele Vladislava Kučíka je uměleckou fikcí života slavné malířky Toyen. Příběh sám je skládán jako střípky mozaiky, je vlastně vyprávěním staré paní Toyen, která ve svém pařížském bytě rekapituluje kus svého života. Ale bylo tomu opravdu tak?
Zeptali jsme se autora:
Dokázal byste říct pro koho je vaše nová kniha určená?
Kniha má ženské téma, tím pádem je samozřejmě určena pro chlapy 🙂
Ale ne, samozřejmě bude stejně tak zajímavá pro ženy. Ta kniha je ženským tématem, je o ženě. O ženě nekonvenční, která se nebála nekonformního chování, nebála se být dobrodruhem, ani milenkou.
Čím si vás Toyen „získala“?
Byla to výjimečná žena. A pro každého autora musí být přece výjimečná žena výzvou.
Každá kniha má svou historii, jak vznikaly Barvy slečny Toyen?
Tato kniha vznikala 10 let. On to byl původně vlastně filmový scénář. Jenže ten se nakonec nerealizoval, protože ten film by byl na tuzemské poměry extrémně nákladný. Takže já jsem ten scénář přepisoval do podoby knihy, ale scénář používá zcela jiné postupy, než román, takže ty dva projekty se výrazně liší.
Je v tom rozdíl, pokud píšete knihu z pohledu muže nebo z pohledu ženy?
Pro profesionála je to jedno. Ta žena je samozřejmě pro chlapa výzva, ale když se spustí ten příběh v hlavě a promýšlíte ty nuance, tak potom je to vlastně jedno. Ten příběh je nějak postavený a nějak odsýpá, akorát to musíte umět řídit.
Vychází samozřejmě z reality toho života, ale je to životopisná fikce. Takže některé věci jsou pravdivé, jiné ne, ale na tom stojí také pointa, která vás čeká na konci knihy.
Barvy slečny Toyen
vyšlo 19. března 2008 v Nakladatelství XYZ
cena: 249,- Kč
MgA. Vladislav Kučík, narozen 1957 v Šumperku, absolvent FAMU Praha. Autor řádky scenáristických projektů, z nichž například televizní film „Jan“ získal hlavní cenu na Světovém televizním festivalu v Japonsku. Napsal také několik knih, třeba vyprávění o kontroverzním sportovci Lukáši Pollertovi „Kluk co prodal medaile“ či román „Budeme bohatí,“ ke kterému jako první český spisovatel vydal CD ROM. Je rovněž autorem dramatu „Krásný krásný život“ – premiéra se uskuteční 29.března 2008 v divadle Šumperk. V roce 2005 byl vydán zatím jeho poslední román „Mám tě rád – doopravdy“. Kniha vzbudila nevšední ohlas nejen pro „řez“ do stavu našeho současného žití, ale i proto, že se na jejím vzniku podíleli ikony současného českého výtvarna – malíř a grafik Petr Faltus a umělecký fotograf Robert Vano.
Za tento projekt byl Vladislav Kučík nominován na státní cenu za literaturu.