Femina.cz > Vše o hubnutí > Když se hubnutí nedaří aneb 5 nejčastějších chyb při počítání kalorií
Když se hubnutí nedaří aneb 5 nejčastějších chyb při počítání kalorií
Potřebuješ shodit ještě nějaké to kilo, aby sis mohla užít vánoční hodování bez výčitek a rozhodla ses pustit do hubnutí? Pokud ses pustila do hubnutí pomocí počítání kalorií, pak si dej pozor, ať neděláš některou z následujících chyb.
Chyba první: Kalorie počítáš až po jídle
„Největší chybou je zapisovat kalorie až na konci dne. Pokud jsi jedla více kalorií, než jsi měla, škoda už je napáchána a už s tím zpětně nic neuděláš. Spoléhat se na paměť není také úplně nejlepší, protože po celém dni určitě na něco zapomeneš,“ říká Susan Bowerman, výživová expertka. Co s tím? Ideálním řešením je mít jídelníček připravený dopředu. Je to sice časově náročnější, ale budeš přesně vědět, co budeš druhý den jíst a kolik to bude kalorií. Druhým způsobem je zapsat si kalorie potravin těsně předtím, než je sníš. Pokud spočítáš, že je kalorií příliš, můžeš jídelníček ihned upravit.
Chyba druhá: Nezapočítáváš přílohy
Mnohé z nás si často neuvědomí, že i lžička smetany do kávy zahýbe s denním příjmem kalorií. Dvě lžíce smetany přidají až 40 kalorií. Koření, cukr, salátové dresinky a omáčky je třeba také započítávat. Ráda si dopřáváš salát? A opravdu počítáš vše? Třeba lžíce zálivky obsahuje zhruba 75 kalorií, hrst krutonů ti přidá 100 kalorií a lžíce slunečnicových semínek 50 kalorií. Zakápnutí grilované zeleniny olejem, trocha majonézy v tuňákovém salátu, kousek másla na snídaňovém krekru – všechny tyto drobnosti musíme do svého denního příjmu také započítávat.
Chyba třetí: Zapomínáš na tekutiny
„Když se dívám do deníčků svých klientů o jejich denním příjmu kalorií, skoro nikdo z nich nezapočítává tekutiny. S touto chybou se setkávám nejčastěji. Zapisuj si vše, co vypiješ, i když si myslíš, že neobsahují žádné kalorie. Většina z nás ví, že v přeslazených limonádách a džusech je spousta kalorií. Ale méně často si vzpomeneme na kalorie v pivu, vínu, koktejlech, slazených čajích, kávě či ovocných a zeleninových šťávách. I nápoje, které podléhají módní vlně, jako jsou různé koktejly s chia semínky, ochucené kávy nebo nápoje s exotickým ovocem, je třeba pečlivě zaznamenávat,“ uzavírá Susan Bowerman.
Chyba čtvrtá: Nevážíš a neměříš porce
Nespoléhej se na vágní popisky, jako je například půlka kuřecího prsa. Pro tebe to může být 100 gramů, pro někoho jiného zase 250 gramů. Středně velké jablko ti toho také moc nenapoví. V tomto případě platí zlaté pravidlo – dvakrát měř, jednou řež. Proto ze začátku važ všechny potraviny; jedině tak to dostaneš do oka a časem vše budeš odhadovat snadněji.
Chyba pátá: Nevěnuješ pozornost velikosti porce na obalu
Pokud si myslíš, že celý balíček chipsů nebo láhev ovocného džusu je jedna porce, budeš se muset podívat důkladněji na etiketu nutričních hodnot. Mnoho z nás má chybnou představu o tom, že etiketa nutričních hodnot platí pro celý balíček nebo láhev. Ve skutečnosti tyto hodnoty můžou odpovídat dvou a více porcím. Proto buď pozorná a nastuduj si tabulku nutričních hodnot ještě před tím, než se pustíš do nějaké dobroty.
Pomoz si chytrou aplikací
Pokud ti k počítání kalorií nestačí obyčejná tužka a papír, stáhni si aplikaci do chytrého telefonu. Díky ní budeš mít dokonalý přehled o tom, jak se stravuješ a jaký máš denní příjem kalorií. V některých aplikacích můžeš dokonce potraviny zadávat rovnou pomocí čárového kódu na obale a jiné zase pohlídají tvůj pitný režim.
Tak co říkáš? Děláš některou z uvedených chyb? Nebo snad hubneš raději jiným způsobem? Napiš nám své zkušenosti do diskuze, budeme se těšit na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com