Kdy pustit svoje dítě k počítači? Ideální věk neexistuje…

Filip, který nedávno oslavil páté narozeniny, upřeně hledí na obrazovku svého počítače. Veškerou pozornost věnuje závodním autíčkům, které se obrovskou rychlostí pohybují po virtuální dráze. Když ho někdo z jeho hry vyruší, nese to velice nelibě. Nemá ani chuť jít ven, vždyť ta auta nabízejí mnohem větší vzrušení! Také znáte podobný obrázek ze svého okolí nebo z domova?

Kontrolujte, co hraje

Pokud jste na předchozí dotaz odpověděly ano, nejspíš vám už nejednou vytanula na mysli otázka, kdy je vlastně ten správný okamžik posadit svoje dítě k počítači, aby to neuškodilo jeho psychice? Univerzální odpověď na tento problém neexistuje, ovšem platí, že pokud už své dítě k počítači posadíte, měla byste ho kontrolovat a dbát na to, čím se ve virtuálním světě zabývá. Podobně to dělá Jiřina, která má šestiletou dceru a tříletého synka. „Poprvé jsem jim dovolila sednout si k počítači ve třech letech, přitom předtím měly takový ten jednoduchý počítač coby hračku,“ říká. „Fakt je ale, že pečlivě vybírám, co budou dělat,“ dodává.

Na virtuální svět je dost času

Odlišný názor má Jana, která se snaží svého pětiletého syna držet od té „šedé krabičky“, co nejdále. „Má dost času seznámit se s počítačem ve škole. Teď chci, aby byl co nejvíce venku, hrál hry, sportoval, poznával okolní svět. Myslím, že by si nejdřív měl osahat reálný svět, teprve potom se pouštět do toho virtuálního,“ vysvětluje svůj plán. Nemá obavu, že by její Martin cokoli zmeškal. Ani on sám prý o počítač příliš velký zájem neprojevuje.

článek

Objevování nového světa

Je třeba se obávat, že se naše dítě v okamžiku, kdy objeví počítačový svět, na něm také stane závislým? Určitě ne, ovšem je třeba pečlivě zvažovat, jakým způsobem dítěti počítačový svět představit, jak ho do něj uvést. Existuje spousta softwaru vhodného pro děti, který jim pomůže rozvíjet jejich schopnosti. Budou-li mít k dispozici kvalitní výukový program, s pomocí kterého se budou učit, stane se pro ně učení zábavou. Navíc u tohoto učení není všudypřítomný zdvižený prst paní učitelky, který neustále kárá a upozorňuje, co je a co není správné. Tady dítě může samo objevovat, hledat nové souvislosti a vzdělávat se proto nenásilnou formou.

Všeho s mírou

Odborníci zdůrazňují, že by děti měly hrát hry jenom omezenou dobu. Záleží ale výhradně na rodičích, v jakém rozsahu tuto dobu určí. Zakazovat dítěti hry a práci na počítači rozhodně nemá smysl a je to i proti zájmům dítěte. Rodiče by ale měli klást důraz na to, aby dítě kvůli počítači neztrácelo kontakt s vnějším světem. Tedy podle zájmů dítěte mu vybrat nějaké zájmové kroužky, pustit ho po škole ven s kamarády, na hřiště, dopřát mu nějaký výlet. Počítač by zkrátka v žádném případě neměl nahrazovat realitu. Jednotní nejsou odborníci ani v otázce, jaký vliv mají počítačové hry na dětskou psychiku. Poukazují na to, že zatím naše úzké soužití s počítačem probíhá příliš krátkou dobu na to, abychom ho mohli objektivně zhodnotit. Takže bude nejlepší, když se v otázce působení počítačů na naše děti budeme řídit starým dobrým příslovím: Všeho s mírou.

Jaký máte vy názor na téma dítě a počítač?

Foto zdroj: profimedia.cz

10.12.2013 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist