Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Kánon o bylinách, kanón pro zdraví! Bylinkář Hippokrates, průkopník herbářů…
Kánon o bylinách, kanón pro zdraví! Bylinkář Hippokrates, průkopník herbářů…
V dávných dobách byly vědomosti o bylinách předávány pouze ústně z generace na generaci a byly doménou zejména žen.
S prvními dokumenty – hliněnými tabulkami – okolo roku 3000 před n. l., se datují i první psané zmínky o významu bylin, jejich popisy i využití. Dělo se tak současně v kolébkách vědění v Babylonu, Egyptě, Číně a Indii. Cílem bylo zejména shrnout praktické znalosti a vyloučit pověry.
O bylinách se psalo…
Kánon o bylinách
je patrně nejstarší komplexní dílo, které vzniklo v Číně kolem roku 2698 před n. l. a jeho autorem byl císař Šen-nung. Dalším průkopníkem byl Chuang-ti (přibližně o sto let později), který navíc doporučoval při léčení bylinami brát v úvahu i celkový stav pacienta. Doklady o zkoumání bylin vznikaly i v Egyptě a Indii, kde je kolem roku 1550 před n. l. shrnulo dílo zvané Ajurvédy.
Bylinkář Hippokrates, průkopník herbářů…
I Řekové a Římané se této oblasti věnovali, například Hippokrates (460 – 377 před n. l.) ve své práci vycházel z poznání přírody. Definitivně zavrhl myšlenku, že onemocnění je trestem bohů, a stanovil základy etiky v lékařství, které jsou uznávané dodnes. Dioscoridus ve svém „De materia medi“ (z r. 512 před n. l.) popsal na 600 léčivých rostlin a připojil i herbářová vyobrazení. Jeho dílo se stalo pramenem informací pro bylinkáře a tvůrce herbářů až do 17. století.
Ve středověku se bylinná medicína dále vyvíjela v klášterech a mezi bylinkářkami na venkově. S Gutenbergovým vynálezem knihtisku (v polovině 15. století) nastaly zlaté časy herbářů a nových vědeckých přístupů. Za zmínku stojí snad nejslavnější herbář všech dob „The English Physician“ (The Complete Herbar) Nicolase Culpepera z roku 1649. V českých zemích patří k nejznámějším Herbář neboli Bylinář od autora Andrea Matthioliho v překladu vynikajícího přírodovědce Tadeáše Hájka z Hájku, který vyšel v roce 1562. S úpravami se vydává dodnes.
V bylinách po staletí klokotá esence voňavého života
V kuchyni se byliny využívají zejména k ochucování pokrmů, při zavařování a konzervaci některých potravin, k přípravě čajů, vína, likérů apod. V domácnosti je použití ještě širší. Byliny pomáhají vyčistit zatuchlý vzduch, levandule je známá svou schopností provonět šatní skříně
a působí i proti molům. Některými bylinami je možné mýt zašpiněné nádobí a například majoránkový vosk je skvělý na leštění dřevěného nábytku. Vhodné byliny odpuzují mravence, mouchy (květy černého bezu, levandule, máty, pelyňku černobýlu) a dokonce i myši (nemají rády mátu a vratič). Citron nebo rozmarýn byly v dávných dobách jedinými dostupnými dezinfekčními prostředky. Nejvýznamnější roli však vždy hrály byliny v oblasti přírodní kosmetiky a léčitelství.
Bylinné silice působí jako účinné farmaceutické látky
Silice neboli éterické oleje jsou destiláty z rostlinného materiálu, které vykazují značnou bioaktivitu a mají léčivé schopnosti. Silice se chovají také jako fytohormony, regulují tudíž naše nálady. Tyto látky se používají již mnoho století a v minulosti byly velmi ceněny, obvykle jako drahé kovy a kameny. I dnes pozná zkušený uživatel rozdíl v kvalitě silic podle vůně a chuti.
Byliny pro zdraví ústní dutiny
Máta peprná – větrová bylina, pěpřová máta, balšam
(původem z Anglie) Esence zubních past, ústních vod i různých krémů, k inhalacím, či jako kloktadlo při zánětech hrtanu a průdušek, ke koupelím při revmatismu a kožních vyrážkách. Silice potlačuje citlivost nervových zakončení (vhodná je při migrénách, ischiasu apod.), tlumí a křeče zažívacího ústrojí, podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, upravuje činnost žlučníku. Stimuluje ovulaci i potenci, upravuje pravidelnost menstruačního cyklu.
Máta kadeřavá (spearmint) – doplněk máty peprné zvláště v chuti (nezaměňujte s umělou příchutí žvýkaček).
Myrha – zlato Egypta, základ balzamovacích směsí, efektivně léčí všechny problémy ústní dutiny a dásní. Chrání zuby před mikrobiálními ataky a vznikem plaku.
Tymián – nepřekonatelný v boji s bakteriemi a plísněmi, velmi účinný proti Listerii a dalším v současné době se množícím bakteriím.
Citron – kromě jedinečné schopnosti bělit a odstraňovat skvrny od přírodních barviv, působí na řadu choroboplodných zárodků. Je psychostimulantem a v ústech vám udělá pořádek – likviduje škůdce a chrání přirozenou mikroflóru.
Tereza Vovsová
Silnál info
DEVATERO TIPŮ OD FEMINY Aromatická samoléčba:
Léčení vůněmi má základ ve starověku. Cesta čichu a dechu…
Naordinujte si domácí infuzi! Chutná, hřeje, voní…
Naložené byliny působí celé hodiny
Bylinkové esence a bylinková prevence…
Bylinná léčba pro věčně studené ruce a nohy
Léčivá síla bylinek z vaší kuchyně
Bylinky jako sváteční koření
RECEPTY PRO OZDRAVENÍ TĚLA I DUCHA Lékař radí…
Rozptýlení chladu, horka, větru
Snížení váhy i cholesterolu a prevence nachlazení
Dřínový čaj na doplnění jinu a rýže pro dlouhověkost