Femina.cz > sex a vztahy > Vše o sexu > Jak si užít orgasmus > Jsou ženy bláznivé? Každá čtvrtá bere antidepresiva
Jsou ženy bláznivé? Každá čtvrtá bere antidepresiva
Prášky na uklidnění a antidepresiva se pomalu stávají stálým invertářem dámských kabelek podobně jako paralen. Ve Spojených státech si je nechává předepsat každá čvrtá žena. Znamená to snad, že je naše generace psychicky narušenější, než tomu bylo v dřívějších dobách?
Ne tak docela. Jak poutavě rozebírá britský list Guardian, ženy byly považovány za fyzicky i psychicky slabší pohlaví už v dávných dobách a jejich mentálních „potíží“ si všímali i vyhlášení filosofové. Už v Platonových spisech se objevuje zmínka o ženské náladovosti a abnormálním chování, jejichž příčinou je podle autora „uvolněná děloha putující po těle“. Ta prý může blokovat i dýchací cesty a způsobit pacientce řadu zdravotních obtíží.
O několik stovek let později přišel starověký lékař Galén s teorií, že ženská „hysterie“ pramení, zjednodušeně řečeno, z nedostatku sexu. Ještě v devatenáctém století našeho letopočtu bylo ženám s psychickými problémy předepisováno častější milování s manželem. V případě svobodných dívek se často „obětoval“ sám lékař – léčebná procedura spočívala v pánevní masáži, která měla u pacientky vyvolat „hysterický záchvat“ (dneska bychom to nazvali orgasmem). Právě tato praxe mimochodem vedla ke zrodu vibrátorů a podobných erotických pomůcek.
Všeobecně uznávaný pohled na problematiku „ženské psychické lability“ změnil až Sigmund Freud, který prosazoval názor, že každá žena v podstatě trpí komplexem absence penisu. Mužům jejich chloubu prý podvědomě závidíme a svůj komplex projevujeme mimo jiné například splétáním vlasů do copů (podle Freuda typický falický symbol). Škoda, že se jeden z nejpopulárnějších psychologů všech dob nedočkal éry plastické chirurgie – dneska by prostě přišil všem ženám umělé penisy a planeta by byla vyléčená.
[[related]]
Ani emancipace, ani sexuální revoluce, ani moderní psychoterapie nedokázaly vyřešit hromadný problém křehkosti ženské psychiky. Jenom metody se změnily. Místo pánevních masáží dostáváme prášky. Z lékařských kruhů nicméně zaznívá i názor, že ženy nejsou o nic labilnější než muži, jenom mají více vůle a odvahy se svými potížemi něco udělat a častěji vyhledávají odborníky.
Pokud vás tedy sem tam přepadají podivné nálady a chodíte se radit s psycholožkou, nemusíte si připadat jako blázen. Jste úplně normální. Stejně jako generace žen po dlouhá století před vámi. Jen ta léčba byla dříve, řekněme, trochu zábavnější…