Jsou nemoci potlačené emoce? Angína může signalizovat křivdu, kašel hněv a kritiku

Bolí tě hlava, záda, trpíš chronickou zácpou… Běháš po doktorech, a ne a ne najít příčinu tvých potíží. Po nějaké době vzdáš klasickou medicínu a zkusíš léčitele a alternativce, nebo také psychiatra. A stále nic. Teprve, když narazíš na lékaře, který se specializuje na psychosomatickou medicínu, uděláš krok vpřed. Jak moc ovlivňují emoce nemoci?

Vždyť tam nic nemáš!

Nemoci a emoce spolu velmi úzce souvisí. Pokud nějakou emoci v sobě potlačíš, nebo ji neprožiješ do konce, může se stát zárodkem budoucí funkční poruchy. Některý orgán přestane správně fungovat, ale zatím na něm ještě nejsou vidět žádné trvalé změny. Proto když běháš po doktorech, kteří se věnují klasické medicíně, nezjistí se vlastně nic. Různá vyšetření nic neukážou. „Vždyť vy tam nic nemáte! “ zvykneš si slýchat větu poté, co doktor prozkoumá nález. A ty mu marně donekonečna vykládáš, že tě to vážně bolí. Většinou pak odcházíš z ordinace s cejchem hypochondra. Neoprávněně.

Bez reakcí těla to nejde

Když se ale dostaneš k lékaři, který se specializuje na psychosomatickou medicínu, ten tě rozhodně nebude podezírat z toho, že jsi hypochondr. Moc dobře totiž ví, že různé emoce, jako například stres nebo strach, mohou způsobit v těle pořádnou paseku. Emoce totiž běžně doprovázejí i reakce těla. Při strachu se například svírá žaludek. Zrychlí se puls srdce, aby zásobilo svaly krví… Jestliže negativní emoce působí příliš dlouho, může se stát startovacím mechanismem nemoci.

nemoci-emoce-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Lidová rčení mají pravdu

Psychosomatiku skvěle vyjadřují různá lidová rčení, která určitě taky znáš. “Ztuhla mi krev žilách. Nemohu to rozdýchat. Leží mi v žaludku.” Určitě se ti ale nikdy nestalo, že by se tě lékař při vyšetření nemocného žaludku zeptal, kdo že ti v něm vlastně leží. Přitom jádro problému skutečně může být tam. Dobrému psychosomatickému lékaři proto nestačí jenom výsledky vyšetření. Bude si s tebou povídat. Probere tvoji situaci doma, v práci, vztahy, rodinu. Bude nenásilně hledat klíč k tomu, kde problém vznikl.

Co ti říká astma nebo rýma?

Dnes třeba řada lidí chápe, že za žaludečními vředy nebo špatným spánkem může být stres. Už ale nepátrá potom, že třeba za gynekologickými problémy, poruchou štítné žlázy nebo angínou mohou stát nějaké potlačené nebo nezpracované emoce. Časté angíny třeba mohou ukazovat na pocity křivdy, které svírají hrdlo. Astma může znamenat obranu, nebo nás někdo v rodině dusí, nemůžeme dýchat sami za sebe. Kašel může vyjadřovat kritiku někoho z vašeho okolí nebo hněv. Normálně si ho kritizovat netroufnete, tato emoce je potlačena, ale vyplave na povrch ve formě kašle. I běžná rýma může znamenat emocionální chaos, když si nedokážeš uspořádat myšlenky.

Tělo chce celostní přístup

Jestli tě trápí dlouhodobě nějaké zdravotní potíže, opakovaně se vrací a situace se nelepší, stojí za to se porozhlédnout po nějakém psychosomatikovi ve tvém okolí. Rozhodně tě nebude považovat za hypochondra. V klidu tě vyslechne, zeptá se tě na spoustu věcí a budete společně hledat příčinu potíží.  A o to jde. Medicína totiž není jenom souhrn výsledků EKG, EEG a dalších vyšetření. Na tělo se musíš podívat jako na celek.

Byla jsi někdy u psychosomatického lékaře? A pomohl ti s tvými problémy?

Foto: Shutterstock.com

27.1.2021 2:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist