Femina.cz > sex a vztahy > Je elektronická komunikace ještě vůbec komunikací?
Je elektronická komunikace ještě vůbec komunikací?
Člověk ani nemusí žádat o pomoc vědce, aby mu potvrdili, že internet, smartphony, icq a jiné technické vymoženosti mezilidským vztahům příliš neprospívají. Hubí je. A to nejen ty milenecké a manželské. Ale i vztahy mezi rodiči a dítětem, či vztahy pracovní.
Jeden z mnoha příkladů. Zastánci v českém pracovním prostředí stále populárnějších open-spaců tvrdí, že jejich výhodou je, že napomáhají komunikaci mezi zaměstnanci. Opravdu ale tomu je tak? Už se vám určitě stalo, že kolega, ačkoliv sedí jen pár metrů či centimetrů od vás, s vámi řeší pracovní záležitost po icq, namísto aby se zvedl a vše s vámi projednal osobně. Nehledě k tomu, že icq či facebook napomáhá bujení různých drbů. A v neposlední řadě při této elektronické komunikaci dochází k celé řadě špatných interpretací, pamatujme, že člověk při komunikaci tváří v tvář mluví více než slovy desítkami neverbálních gest.
A tím to zdaleka nekončí. Tablety, smartphony a notebooky už mají své čestné místo i v ložnici, a sice přímo v posteli. „S manželem jsme oba pracovně vytížení, a tak mi zprvu ani nepřišlo divné, že oba vyřizujeme e-maily v posteli ještě v deset večer. Když mi ale začal posílat textovky na dobrou noc, namísto aby udělal pár kroků do ložnice, došlo mi, že už mě asi moc „nelajkuje“,“svěřuje se osmadvacetiletá Jana.
Bez mobilu ani ránu
Spousta lidí nedokáže s někým hovořit, aniž by u toho nepošilhávali po mobilu. „Moje mladší sestra se baví a u toho si aktualizuje svůj profil na facebooku. Ne že by mě to iritovalo, ale rovnou mě to uráží,“ stěžuje si sedmatřicetiletá Romana. Odborníci vidí velký problém v tom, že si časem člověk na podobné situace prostě zvykne, tak jako si časem zvyknete třeba na věčně nasupeného souseda a špatnou kávu, není-li dostupná jiná. A platí to nejen u dvojic, které spolu žijí intimně. Romantika se ze vztahů nejen už dávno vytratila, lidé si už na ni ani nedokážou vzpomenout. Posílání smajlíků určitě nenahradí polibek. Stejně tak je dnes běžné, že s vámi nejbližší raději komunikují mobilem či prostřednictvím skypu. A výjimkou nejsou ani moderní babičky, které místo aby vnoučky navštívily, ostošest skypují či chatují. Výsledek? Pokud spolu lidé nebudou normálně komunikovat, hrozí, že spolu časem nebudou komunikovat skoro vůbec. Začneme mít strach z fyzické blízkosti, budeme se stranit lidí.
Jenže co s tím?
Nezbyde než vykázat tablet, smartphony a notebooky z ložnice. Nechat se budit normálním budíkem, nikoliv mobilem. A pokud jsme zrovna s přáteli, proč nenastavit mobil na režim „letadlo“? A když už posíláte různá srdíčka a virtuální polibky, zkuste se alespoň na vteřinu zamyslet, dotyčného člověka si představit a ujistit se, zda to opravdu myslíte vážně. Že je to návrat zpátky, možná, ale jiná cesta ke zlepšení vztahů prostě nevede.
Foto zdroj: profimedia.cz