Jaká nebezpečí číhají na děti při adrenalinových sportech?

Žijeme v moderní době, kterou charakterizuje rychlost, informace a nové technologie. Dnešní děti, mezi které patří i vaše dcera nebo syn proto touží po silných zážitcích, plných překvapení, dobrodružství, napětí a někdy i nebezpečí.

Adrenalinové sporty jsou přesně tou aktivitou, která splňuje jejich požadavky. Když se řítí z kopce na BMX kole, zažívají volnou jízdu při freeride snowboardingu nebo si zvyšují tepovou frekvenci na in-line bruslích nebo skateboardu, poznávají „ten pravý adrenalin“.

Děti a bohužel často ani jejich rodiče si ale mnohdy neuvědomují rizika, která provázejí adrenalinové sporty. Přitom každý rozumný rodič by měl tato rizika znát a vědět, jakým účinným způsobem své dítě chránit před možnými úrazy, které mohou být při těchto sportech velice vážné a následná léčba dlouhodobá a hlavně bolestivá. Jste ochotni zaplatit svým dětem kvalitní výbavu? A nezapomněli jste na kvalitní helmu, rukavice, chrániče loktů a kolen a další ochranné doplňky? Všechny tyto doplňky nijak nesnižují prožitek z provozování adrenalinových aktivit, ale výrazně přispívají k bezpečnosti a minimalizují míru rizika vážného úrazu!

Nejohroženější jsou začátečníci

Nejohroženější skupinou jsou samozřejmě začátečníci. Ti také nejčastěji přeceňují své síly a rizika, která mohou vést k úrazům. Nezvládnutá rychlost, krkolomné pády a nezkušenost vedou u všech adrenalinových sportovců k typickým úrazům jako je například poranění hlavy, otřes mozku, zlomeniny končetin, odřeniny, poškození vazů apod. Smutným faktem je konstatování, že v počtu dětských úrazů se Česká republika v evropském měřítku objevuje na prvních příčkách. Ambulantně ošetřených sportovních úrazů dětí do čtrnácti let je každý rok kolem 120 tisíc a celkově tvoří úrazy ze sportu celou čtvrtinu všech úrazů dětí.

Včasné poskytnutí první pomoci je nadmíru důležité

„To jsou varovná čísla, kterým lze předejít používáním kvalitních ochranných doplňků. Přilba je nezbytností, chrání to nejcennější – hlavu, ale neméně důležité jsou chrániče na zápěstí, lokty, kolena a páteř, které mohou zamezit komplikovaným zlomeninám,“ připomíná doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc. z Centra úrazové prevence 2. LF UK a FN Motol a zároveň dodává: „Účinně se chránit platí jak pro profesionální sportovce, tak pro amatérské sportovce, a to dvojnásob. Ti by navíc měli jezdit vždy minimálně ve dvojicích a alespoň jeden z nich by měl mít sebou mobilní telefon pro rychlé zavolání první pomoci. V této souvislosti si nemohu odpustit připomenout telefonní číslo na zdravotnickou záchrannou službu, které je 155. Včasné poskytnutí první pomoci může významně ovlivnit důsledky úrazu.“

Úraz může významně zasáhnout do života dítěte

Sportovní úraz může výrazně zasáhnout do života dítěte a jeho důsledky mohou být celoživotní. Každý rodič má obavy o zdraví svého dítěte, proto své děti chraňte a nepodceňujte prevenci a nebezpečí, které hrozí při provozování nejen adrenalinových sportů. V neposlední řadě jděte svým dětem příkladem a pokud tyto aktivity provozujete společně, chraňte se také. Novým trendem v prevenci úrazů by se mělo stát, že „in“ je ten, kdo jezdí s kvalitní přilbou a „páteřákem“ a nikoli ten, kdo jezdí bez ochranných pomůcek a přilby.

Pomoci může i internet

Vaše děti vám zajisté poradí tu pravou značku výbavy, ale pokud byste se chtěli společně dovědět zajímavosti a novinky ze světa adrenalinových sportovců, informace o všemožných „vychytávkách“, pozvánky na akce po celé České republice, nejrůznější doporučení, ale například i pravidla první pomoci v případě úrazu, tak to vše naleznete na nových internetových stránkách www.neriskujto.cz, určených všem nadšencům a milovníkům adrenalinu.

Desatero mladého sportovce:

1. Nikdy nezapomínej na ochranné doplňky a přilbu.
2. Nepřeceňuj své síly.
3. Nikdy nevyjížděj úplně sám a měj při sobě mobil.
4. Nech si poradit od zkušenějších.
5. Nehazarduj se svým zdravím ani se zdravím ostatních.
6. Sportuj tam, kde jsou bezpečné a vhodné podmínky.
7. Dodržuj předepsaná pravidla.
8. Pravidelně kontroluj své vybavení, aby nebylo poškozené.
9. Když se někdo zraní, ihned mu poskytni první pomoc – volej 155.
10. Jednoduše: neriskuj!

Tip:
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR v rámci preventivního programu Chráníme děti před úrazy umožňuje pojištěncům získat finanční příspěvek na nákup přileb a chráničů ve výši až 500 korun. Více informací naleznete na internetových stránkách www.vzp.cz.

9.10.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist