Jak získat peníze na projekt? Jde to a nemusíš se ani zadlužit

Máš plné zuby svého šéfa a ráda bys začala podnikat? Zatoužila jsi rozjet svůj vlastní projekt, ale nemáš peníze a nechce se ti zadlužovat? Dneska už to není problém, získej peníze jinak, poradíme ti jak na to!

Máš plno nápadů a chtěla bys je realizovat a je úplně jedno, jestli jde o hippie karavan coby kavárnu, penzion kdesi v horách či nějaký umělecký projekt. Nadšení a elán ti nechybí, jediné, co řešíš, jsou peníze. Pokud si tedy nějakým zázrakem nepřišla k pohádkové sumě peněz, tak ti nejspíše budou chybět. A je nám jasné, že od banky si půjčovat nechceš, protože se bojíš splácení nebo rovnou odmítnutí. Jenže jak rozjet projekt, na který finance prostě potřebuješ? Možností je spousty, od hromadného financování až po získání grantu. Přinášíme několik způsobů, jak získat finance na tvůj nápad, aniž by ses musela zadlužit u banky do konce života. Stačí si jen vybrat.

Vyber peníze od těch, co ti fandí

Hromadné financování neboli crowdfunding je v poslední době prostě trend. Každý, kdo chce něco vytvořit, založit podnik, rozjet uměleckou kariéru nebo prostě jen opravit zchátralou památku, zkusí získat peníze tímto způsobem. Jak to vlastně funguje? Přes různé webové portály můžeš lidem představit svůj záměr, popsat jim, o co ti jde a jakou nabízíš odměnu za jejich finanční podporu. Odměna je čistě na tobě, pokud se například chystáš vydat knihu, nabízí se jeden výtisk s podpisem. Poté si určíš cílovou částku, kterou potřebuješ vybrat a čekáš, jestli se tak stane. Možná si říkáš, že kdo by chtěl věnovat peníze někomu, koho nezná, ale pomocí hromadného financování vzniklo mnoho zajímavých projektů a některé na svou realizaci potřebovaly i milionovou částku.

„Nevěřila jsem tomu, ale když mi nakladatelství řeklo, že mi zafinancuje půlku vydání knihy a druhou musím já sama, zkusila jsem to,“ vzpomíná Lenka. „A nelituji. Své peníze jsem neměla, abych je vložila a nakonec se našlo dost lidí, kteří můj projekt podpořili a za knížku s podpisem mi nakonec vybrali potřebnou sumu.“

jak-ziskat-penize.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Půjč si od lidí

Zatímco hromadné financování je založeno na tom, že ti peníze lidé přímo dají, ve hře je i další možnost, a sice že ti lidé peníze pouze půjčí. Je to určitě výhodnější, než si půjčit od banky. Jde tedy o to, že se pomocí internetu propojí přímo věřitel s dlužníkem. Sice na úrocích něco zaplatíš, ale rozhodně méně, než kdybys šla do banky. Navíc je také možné, že by ti na tvůj záměr žádná banka peníze nepůjčila.

Získej grant

Další z možností, jak na svůj projekt získat potřebné peníze, je prostě se zeptat státu. Požádat o dotaci může kdokoliv, a dotační programy vypisují různá ministerstva, obce, městské části, ale i Evropská unie. Jako umělec můžeš také získat grant na svoje dílo. Jediné, co tě může odradit, je složitá byrokracie a hromada papírů, které musíš vyplnit. No, a také musíš pak svůj projekt dotáhnout do konce, jinak peníze vracíš, takže pozor na to. Každopádně se ale nenechej odradit od toho, abys o grant požádala. Pokud jsi přesvědčena o svém projektu, tak ti půjde i snáze vyplnit formuláře. Jde prostě o to, svůj nápad dobře prodat, proto bys ho měla mít promyšlený a zapracovat bys měla i na názvu, protože ten prodává nejvíc.

shutterstock_149992526.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Sežeň si investora

Pokud máš dobrý nápad a chybí ti peníze, tak prostě sežeň někoho, kdo ten nápad nemá, ale zato peníze ano. Investora v dnešní době můžeš hledat pomocí internetu po celém světě. Důležité je, abys měla nejen dobrý nápad, ale také abys ukázala, jako moc svému projektu věříš, takže je dobré do toho také něco přispět, vzít si alespoň nějakou půjčku, zkrátka dokázat, že na to máš a víš, že budeš úspěšná. Investory totiž v první řadě zajímají peníze a chtějí vědět, jestli se jim investice vrátí. Důležitá je také originalita nápadu, zkrátka musíš svůj projekt popsat co nejzajímavěji, aby zaujal každého investora, který se na něj jen podívá.

„Chtěla jsem u nás ve městě rozjet takový projekt pro děti ulice,“ vypráví své zkušenosti Lucka. „Všichni mě od toho odrazovali, tvrdili, že o takové děti se nemá cenu starat a když, tak by to měl udělat stát. Ale šla jsem si za svým, sehnala investora, kterému se můj nápad líbil a dneska máme úžasné centrum, které navštěvují stovky dětí. Jsem pyšná, že jsem to dokázala.“ 

Tak co říkáš? Vyzkoušíš, nebo by ses do něčeho takového bála jít? A sehnala jsi někdy peníze jinak než od banky či svých známých? Na koho by ses obrátila, kdybys potřebovala nějakou finanční injekci? Napiš nám do diskuze tvůj tip.

Foto: Shutterstock.com

1.11.2017 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist