Jak to vidí Lasice: Jeden z důvodů, proč ti partner nerozumí

Všimla sis, že jsou témata, u kterých máš pocit, že se s partnerem vůbec nepotkáváte v porozumění? Snažíš se vysvětlovat svůj pohled na věc, ale partner jako kdyby tě neslyšel? To se ve vztazích děje velmi často. Příčin je víc, ale dnes bych se ráda zaměřila hlavně na jednu, která k tomu přispívá. A to je řešení konfliktů na jiné úrovni, než na jaké ji vidí ten druhý… A o tom se všeobecně moc nemluví, tak se na to pojďme mrknout.

Konflikt totiž může mít dvě úrovně:

  • o obsahu (pragmatická, logická úroveň)
  • o emocích (emoční úroveň)

Pokud je pro tebe téma konfliktu emoční, ale pro partnera nikoliv, těžko ho vyřešíte na logické úrovni. Dejme si příklad: žena, říkejme jí Katka, ve vztahu žárlí na partnerovu kolegyni z práce. Katka už v minulosti zažila nevěru a lži partnera. Přestože se u současného partnera nespálila a nemá racionální důvod k žárlivosti, stále ji situace trápí a na partnera kvůli svému žárlení útočí. Chce po něm, aby z práce odešel/nevídal se s ní/změnil pozici. Jenže pro něj to nedává smysl a začne mít Katku za hysterku. On se totiž cítí neprávem a nelogicky nařčen, zahnán do kouta a nechápe, že když stokrát řekl, že ho kolegyně nezajímá, o co Katce pořád jde. A protože mu je situace nepříjemná, tak se od Katky začne odtahovat. A Katka, která se tolik bojí o ztrátu lásky, najednou o láskyplné projevy partnera začne opravdu přicházet.

Co na tomto příkladu můžeme vidět? Pro Katku je celá situace postavená na emocích, pro jejího partnera je to ale o obsahu. Takže to ve výsledku vypadá tak, že jeden o koze, druhý o voze. Pokud si každý v páru bude situaci řešit na té „jeho“ úrovni, nikam se nedostanou. Partner Katky by měl pochopit, že pro ni to není obsahové téma a že nemá smysl utěšovat ji logickými argumenty. Nechce, aby jí vymlouval, že to, jak se cítí, je blbost. Ona raději uslyší argumenty emoční, chce ujistit, podpořit, uklidnit. A protože to její partner nemůže vědět, Katka by místo scén a výčitek měla logicky vysvětlit, o co jí jde. Má z něčeho strach a přestože chápe, že strach nemá nic společného s partnerem, je tam. Místo výčitek si má říct o to, co potřebuje – ujištění, pohlazení… A pak na svých emocích samozřejmě pracovat a řešit si je uvnitř. Tady je totiž krásně vidět, že to není o partnerovi, ale o ní!

Pokud konflikt nevyřešíme ke spokojenosti obou, ten, který se cítí neuspokojen, stejně neshodu dřív nebo později vytáhne, případně se konflikt přetransformuje do jiného tématu. Už to nebude o kolegyni z práce, ale třeba o tom, že jezdí málo na výlety a že má Katka pocit, že se jí partner dostatečně nevěnuje. Ale o tom ještě víc v příštím článku.

Vyřešení konfliktu také vždy nemusí spočívat ve vyřešení situace (odstranění kolegyně z práce). Situace se může vyřešit změnou úhlu pohledu, navýšením sebevědomí, zpracování si starých bolístek, adaptace na situaci a další…

Pokud nastane konfliktní situace, zamysli se, na jaké úrovni ji řešíte a pokuste se sladit tak, abyste mohli dojít k porozumění. A nezapomeň, že jakmile se jedná o emoce, je to hodně o tom, kdo je cítí. Něco je v člověku totiž vzbuzuje a dost často jsou to nevyřešené věci, které se ale nespraví na vnější rovině (vyhazov kolegyně), nýbrž té vnitřní (navýšení sebevědomí, zbavení se strachů…). 🙂

S partnerem se na ničem neshodnete? Nevíš, jak s ním komunikovat? Objednej si konzultaci na www.vztahova-inzenyrka.cz a změň to! Sleduj Facebook: Jak to vidí Lasice nebo Instagram: @jak_to_vidi_lasice

23.7.2021 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist