Femina.cz > Vše o zdraví > Jak správně používat antibakteriální gely a jaký mají vliv na pokožku? Nejčastější otázky a odpovědi
Jak správně používat antibakteriální gely a jaký mají vliv na pokožku? Nejčastější otázky a odpovědi
Nejen pokud se zrovna pohybuješ mimo domov a nemáš přístup k tekoucí vodě, přijde vhod mít po ruce antibakteriální gel. Vejde se do každé kabelky, jeho použití je jednoduché a rychlé. Zvláště v aktuální situaci se prostě jedná o „must have“. Z čeho se gel skládá, jak ho správně používat a jaké může mít dlouhodobé používání vliv na pokožku?
Také teď nedáš dezinfekční a antibakteriální gely z ruky? Ale máš vůbec tušení, co všechno obsahují, jaký vliv mohou mít na tvou pokožku a zda tě vůbec ochrání proti virům a bakteriím? Zeptali jsme se specialisty na vývoj a složení kosmetiky Tomáše Plíhala z firmy LOBEY.
Jak postupovat při aplikaci antibakteriálního gelu?
Pro dodržení správného způsobu aplikace doporučuji vždy postupovat podle návodu přímo od výrobce konkrétního přípravku. Důležité je vyhledat zejména údaj o tom, jaké množství gelu je nutné nanést, protože míra účinku se může u různých dezinfekcí lišit. Často se stává, že lidé používají gel v nedostačujícím množství. Gel je nutné rovnoměrně rozetřít na celý povrch rukou a počkat cca 15 vteřin na jeho zaschnutí. Až poté je zajištěn dezinfekční účinek.
Jakým způsobem antibakteriální gel chrání proti virům a bakteriím?
Proto, aby antibakteriální gel dokázal zničit viry a bakterie, je nutné, aby obsahoval minimálně 60 % alkoholu. Alkohol dokáže narušit vnější bariéru na povrchu mikroorganismu, čímž způsobí jeho likvidaci. Tyto přípravky spolehlivě fungují proti většině bakterií a virů (včetně koronaviru). Ale existují i velmi vzácné výjimky (např. spory Cryptosporidium, norovirus a Clostridium difficile), proti kterým gel účinný není.
Existuje nějaký faktor, který snižuje účinnost antibakteriálního gelu?
V čistém prostředí např. v nemocnici je prokázáno, že antibakteriální gely fungují spolehlivě (v tomto prostředí je pokožka vystavena působení nebezpečných mikroorganismů, ale je konstantně udržována v čistotě). Účinnost antibakteriálních gelů však může být snížena, pokud jsou naneseny na hodně špinavé či mastné ruce. V tomto případě je účinnější použít mýdlo s vodou, které dokáže odstranit i špínu a mastnotu.
Jaké látky jsou obsaženy v antibakteriálních gelech?
Aby byly gely účinné, měly by dle doporučení WHO obsahovat minimálně 60 % alkoholu. Součástí těchto přípravků je také voda, akrylát tvořící gelovou konzistenci a hydratační složka omezující vysoušení pokožky. Nejčastěji používanou hydratační složkou bývá kvůli nízké ceně glycerin. Kvalitnější gely mohou obsahovat také různé oleje. Co se týče obsahu hydratačních složek, nelze čekat zázraky. Jelikož je hlavním účelem dezinfekčního gelu bojovat proti mikrobům, látky zadržující vlhkost jsou přidávány spíše v zanedbatelném množství, a to spíše na efekt než pro reálnou efektivitu.
Vyskytují se ve složení gelů i nějaké chemické látky, které mohou být škodlivé?
Díky vysokému podílu alkoholu ve složení gelů se do nich již žádné konzervanty přidávat nemusí. Alkohol totiž plní konzervační funkci sám o sobě. Není také obvyklé, že by se do gelů přidávaly nějaké nadbytečné chemické látky. Jediným problematickým dopadem na pokožku je právě zmíněná dehydratace kůže způsobená nedostatečným množstvím hydratujících složek v kombinaci s působením alkoholu.
Jaký vliv může mít používání antibakteriálního gelu na pokožku?
Rizikem opakovaného a dlouhodobého používání gelů je výskyt zarudlé vyrážky (tzv. kontaktní dermatitida). Problémy tohoto charakteru jsou způsobeny tím, že antibakteriální gel narušuje tenkou vrstvičku tvořenou z přirozených olejů a lipidů, která se sama tvoří na povrchu kůže. Dlouhodobým narušováním této kožní bariéry je porušena přirozená rovnováha a pokožka je náchylnější ke kožním nepříjemnostem.
Existuje souvislost mezi používáním antibakteriálních gelů a stárnutím pleti?
Časté a dlouhodobé používání antibakteriálních gelů může skutečně souviset se stárnutím pokožky. Vlivem dehydratace totiž dochází ke zvrásnění povrchu kůže, čímž se může jevit starší a unavenější.
Může dlouhodobé používání antibakteriálních gelů způsobovat kožní defekty jako např. pigmentové skvrny?
Výsledky studií zaměřených na tuto problematiku ukazují, že se zejména osoby se světlejším typem pleti (tedy s nižším obsahem melaninu v pokožce) mohou častěji setkat s výskytem pigmentových skvrn vzniklých na základě častého používání dezinfekčních prostředků.
Mám raději používat antibakteriální gely nebo stačí obyčejné mýdlo?
Nejlepším prostředkem pro dezinfekci rukou je stále klasické mýdlo, které kůži dokáže zbavit nečistot a spolehlivě zničí bakterie a viry. Zároveň je k pokožce šetrnější a tolik nevysušuje. Antibakteriální gely by měly být používány spíše v nouzových případech, kdy nejsou voda a mýdlo v dosahu. Antibakteriální gely jednoznačně nedoporučujeme přestat používat kvůli riziku vysušení pokožky. Tyto prostředky jsou pro nás velmi důležité, obzvláště v aktuální situaci. Benefity v ochraně proti virům jsou pro naše zdraví podstatnější než riziko dehydratace a drobných defektů pokožky. Těmto problémům jde navíc předcházet pravidelnou a kvalitní hydratací pokožky.
Foto: Shutterstock.com