Femina.cz > rodina a děti > děti > Jak správně kojit: 4 pohodlné polohy
Jak správně kojit: 4 pohodlné polohy
Mnoho čerstvých maminek má problémy s kojením. Může za to nepřipravenost a malé, pokud vůbec nějaké množství informací, které by jim mělo být poskytnuty v porodnici. Jak tedy správně kojit?
Poloha „tanečníka“: dítě v mírně nakloněné poloze, bříškem k matce, jeho spodní ruka objímá matčin hrudník. Matka má pohodlně podložené obě paže, uvolněnou šíji a záda, zvýšeným kolenem snadno přidržuje dítě v ideální vzdálenosti u prsu. Jedna ruka podpírá prs, druhá jemně hlavičku dítěte. Vhodné pro novorozence i kojence.
Správný způsob přisátí: zeširoka otevřená ústa, rty vytočené ven, brada přitisknutá k prsu, volný nos, jazyk pod bradavkou (někdy je vidět, jak jazyk kopíruje ret), bradavka včetně celého dvorce hluboce zasahuje do ústní dutiny. Dítě pravidelně saje bez nasávání vzduchu. Hlavičku dítěte podepíráme na spojnici oušek nebo níže (obrázek není přesný). Dítě má po celou dobu kojení pohodlí; je volně opřené o polštář či kojicí podkovu, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (není v záklonu ani v předklonu).
Poloha „madony“: dítě na předloktí matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Vhodné pro kojence.
Poloha „boční“: dítě leží na podložce v úrovni prsu, nožičkama směřuje do podpaží matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Má – li matka větší prsa, je lépe, když je podpírá volnou rukou. Vhodné pro kojence i novorozence.
Poloha vleže: matka má vypodloženou hlavu, aby nenapínala šíjové svalstvo, volnou rukou přidržuje dítě natočené bříškem ke svému tělu, druhou rukou podpírá prs. Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (ne v záklonu ani v předklonu). Vhodné pro noční kojení v každém věku.
Nejčastější chyby:
Ruka podpírající hlavu uvádí do napětí prsní svalstvo s následkem horšího uvolňování mléka; dítě leží na zádech, ne na boku, a má nepřirozeně vyvrácenou hlavu.
Špatná poloha dítěte a špatný úchop prsu bránící plynulému uvolnování mléka.
Přilišný tlak do hlavičky dítěte, je mu to nepříjemné, a navíc nemůže dýchat.
Příliš vytažená bradavka – nebezpečí poranění bradavky a dítě se nedostane k mléku.
Špatná poloha matky s následkem bolesti zad, strnulé šíje a postupně hůře se uvolňujícího mléka.
Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz