Jak si poradit s nemocemi v těhotenství

Těhotenství není sice nemoc, ale i přesto musejí být maminky na sebe opatrné. A protože devět měsíců je dlouhá doba, jen málokteré z nás se vyhne nějaká ta chřipka nebo nachlazení. Jak se ale co nejbezpečněji s nemocemi v těhotenství vypořádat, abyste neublížila nenarozenému miminku? My to víme!

Chřipka a nachlazení

Lehké nachlazení nebo rýma maminku sice nepotěší, ale miminko nijak neohrozí. Nejlepší je běžná prevence proti nachlazení a dostatečný příjem vitamínů, hlavně zvýšený příjem vitamínu C. Pokud už nachlazení a rýma jsou, doporučujeme silnou kuřecí polévku, dostatečný příjem tekutin, hlavně horké čaje (pozor na bylinkové čaje, vždy je raději konzultujte v lékárně nebo s gynekologem, zda jsou vhodné i v těhotenství) a hlavně teplo. Nachlazení ale může snadno přejít do chřipky. V tu chvíli domácí léčba musí skončit a je čas navštívit lékaře, aby průběh onemocnění nepřešel do zápalu plic nebo k předčasnému porodu.

Onemocnění močového ústrojí

Nepříjemné pálení při močení zná nejedna žena, ale i nejedna nastávající maminka. Pokud žena trpěla častými záněty močového ústrojí, je velká pravděpodobnost, že i v těhotenství se mohou opakovat a právě v tomto období není dobré tyto problémy podceňovat. Ženy v těhotenství chodí častěji močit a také ne vždy se povede vyprázdnit se úplně. To může mít za následek pálení při močení a následný zánět. Rozhodně je nutné navštívit gynekologa a tuto nemoc léčit nasazením antibiotik vhodných pro těhotné ženy. Doporučuje se také zvýšený příjem tekutin, nejlépe čisté vody a čajů nebo také brusinkových džusů, které pomohou odplavit bakterie z těla ven.

článek

Otoky dolních končetin

Otoky nohou, tedy zadržování vody v těle, rozhodně nesouvisí s váhou a i štíhlé ženy jimi mohou trpět a to zvlášť v posledních týdnech těhotenství a za horkého počasí. Otoky samy o sobě nejsou nebezpečné, zvýšenou pozornost by ženy měly věnovat, pokud jim oteče pouze jedna noha, zvýší se krevní tlak nebo když se otok objeví i na rukou nebo obličeji. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře, jinak hrozí onemocnění placenty a ohrožení miminka.

Proti běžným otokům nohou si můžete pomoci samy:

  • Nosit vzdušné oblečení a pohodlnou obuv
  • Nedávat nohu přes nohu a když odpočíváte, mít nohy položené třeba na stole nebo podepřené polštáři
  • Omezit příjem soli a pít dostatečné množství tekutin
  • Pokud  to váš stav dovolí, vyzkoušejte cvičení pro těhotné nebo si dopřávejte pravidelné procházky.

A jak jste bojovala nebo bojujete v těhotenství s nachlazením vy? Máte nějaký zaručený recept, který vždycky zabere? 

Foto zdroj: profimedia.cz

25.2.2014 12:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist