Jak se rychle zbavit nachlazení? Známe expres tipy!

Letošní zima nebyla a není silná, což nahrává všem možným onemocněním a infekcím. Do toho stres, přechody z tepla do zimy. Výsledek? Tělo nefunguje tak, jak má! Taky bojujete s nachlazením? Trápí vás bolest v krku, rýma, kašel nebo teplota? Zakročte dřív, než se vám nemoc „rozjede“!

Co si budeme povídat, nejlepší je vůbec se nenachladit a jako prevenci konzumovat dostatečné množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém a působí proti infekci. Dnes už se dá běžně sehnat v mnoha formách a je jedno, kterou si vyberete, i když platí pravidlo, že nejlepší „céčko“ je to přírodní z čerstvého ovoce. A doporučená denní dávka? Měla by se pohybovat od 500 mg do 1000 mg. Nějak se vám tohle preventivní opatření vymknulo z rukou? Už je pozdě na záchranu, protože z kabelky vytahujete jeden kapesník za druhým? Je čas na fázi dvě! 

NPCH: Nápad na poslední chvíli

Ačkoli nejde o nikterak závažné onemocnění, je to především nepříjemná záležitost, která vám vezme náladu a sílu, ovšem to neznamená, že nad ním nelze vyhrát. V prvotní fázi bohatě postačí klasický recept: čaj s medem a citrónem. Skvělý je i mátový čaj doplněný tlumícím práškem proti teplotě a bolesti. Ano, jistě, uleví se vám, ovšem příčina se neztratí. 

Při nachlazení je nejdůležitější vyhřátá postel a klid. A to i více než jeden den! Odborníci radí, že ke zlepšení by mělo dojít nejdéle do sedmi dnů. Pokud se tak nestane, je vhodný čas na lékaře.

článek

Domácí zachránci

Ačkoli se příliš nedoporučuje domácí kurýrování, existují přírodní „léky“ proti nachlazení, které vám uleví. Za všechny jmenujme česnek. Vycucejte celý stroužek a zničíte rychle a účinně choroboplodné zárodky. Dobře vám udělá i vývar z kuřecího nebo hovězího masa. Přidejte do něj rýži a mrkev. Dodržujte pitný režim, a to minerálky v kombinaci s čajem, a nezapomeňte pravidelně smrkat. Pokud vás škrábe v krku, kloktejte solný roztok. 

Rychlých návodů, jak se nachlazení zbavit, po internetu kolují desítky. Zkusit můžete třeba tento: Dejte si bylinnou koupel s olejem z máty nebo eukalyptu. Uvařte si čaj s medem a vypijte ho ještě horký. Místo obědu vsaďte na vitamínovou bombu v podobě čerstvého ovoce (pomeranče, grep, jahody, brusinky, papája, banány). Ze zeleniny skvěle zabírá kysané zelí. 

Na snížení bolesti hlavy a teplot si dejte některý z volně prodejných léků (Paralen, Ibuprofen, Coldrex…). Pokud je teplota vyšší, udělejte si studený zábal na celé tělo a vypoťte se v něm. Na rozpraskané rty pomáhá med. Stačí namazat před spaním a ráno uvidíte ten zázrak. Údajně dokonce pomáhá, když si tělo namažete bylinným krémem. Nic nezabírá? Pořád ještě máte možnosti… 

Pomocníci z lékárny

V lékárně vám jistě poradí, jaké druhy léků pro vás budou vhodné, ovšem obecně se doporučují dva na sražení horečky, které by se měly kombinovat v tříhodinových odstupech. Řeč je například o Ibalginu a Paralenu. Zásoby léků na suchý kašel či odkašlávání se také neztratí, stejně jako přípravek na uvolnění nosní sliznice.   

V každém případě nachlazení nepodceňujte, snažte se vyležet a nechodit venku po všech čertech! A jaký je váš zaručený recept? Čím a jak se léčíte vy?

11.2.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist