Jak se efektivně zbavit chloupků?

Novou metodou na odstraňování chloupků je laserové depilace. Jak vlastně funguje a co pří ní probíhá? A jedna důležitá otázka: kolik tento zákrok stojí? Na to jsme se zeptali MUDr. Simony Bedřichové, vedoucí lékařky dermatologie a laserové terapie z kliniky Laser Esthetic.

Na jakém principu nová laserová depilace vlastně funguje?
 
„Principem je takzvaná selektivní fototermolýza, což v praxi znamená v podstatě zničení vlasové cibulky vysokou teplotou.“
Na které části těla lze využít laserovou depilaci? A co třeba intimní partie či podpaží?
 
„Laserovou depilaci lze provádět na všech partiích těla, včetně intimních partií za předpokladu, že splňují podmínky pro úspěšnou depilaci (v cibulce chloupku musí být přítomen pigment) a která jsou přístupná laserové koncovce. Průměr koncovky je totiž 12 až 18 milimetrů.
 
Nemůže dojít k narušení potních žláz?
 
„Právě proto, že potní žlázy neobsahují pigment, nemůže k narušení potních žláz dojít.“
A co riziko v podobě možných skvrn?
 
„Pokud je splněna podmínka neopálené kůže, pak tohle riziko rozhodně nehrozí.“
 
Je nutné nechat chloupky narůst do nějaké délky, aby byly na zákrok vhodné?
 
„To v každém případě. Délka chloupku by měla být viditelná nad povrchem kůže, tedy délky by měla být alespoň půl milimetru.“
Jak často je nutné tento zákrok opakovat? Nebo stačí jedna návštěva lékaře?
 
„Nevím o žádném případu, kdy by stačilo jedno ošetření k trvalému efektu, zpravidla se počet návštěv v průměru pohybuje okolo šesti, sedmi v rozmezí šesti až sedmi týdnů.“
Zbaví se klient nadobro chloupků, nebo se stejně mohou po čase zase objevit?
 
Laserová depilace je léčba nežádoucího ochlupení, která je charakterizována jako trvalá redukce tohoto ochlupení. Nelze při ní ovšem poskytnout stoprocentní záruku, že se již nebude vyskytovat na pokožce nikdy žádné ochlupení. Výsledek léčby totiž ovlivňuje spousta vnějších i vnitřních faktorů, jako například funkce žláz s vnitřní sekrecí, hormonální antikoncepce, hormonální disbalance a podobně. V kůži jsou například uloženy i takzvané „spící cibulky“, ze kterých za určitých okolností chloupek nikdy nevyroste. Ovšem dostanou-li nějaký stimul – např. hormonální, mohou produkovat plnohodnotný chloupek. Ve svém „klidovém“ stadiu tyto cibulky bohužel laser neovlivní.“
 
Hrozí nějaká rizika například při lupénce či jiných kožních problémech?
 
„Rizika jsou při každém i sebemenším zákroku. V tomto případě jsou však minimální a velmi zřídkavá a s pacientem jsou individuálně diskutována během konzultace. Speciální péči je potřeba věnovat epileptikům. Pacient by neměl mít v ošetřované oblasti také žádné zánětlivé či infekční ložisko například v podobě oparu.“
A kolik zákrok stojí?
 
„Cena zákroku se odvíjí od plochy a hustoty ochlupení. Velmi orientační průměrná cena například u odstranění chloupků nad horním rtem se pohybuje okolo sedmi až osmi tisíc korun za kompletní léčbu.“
Jak jinak se chloupků zbavit?
 
Holení žiletkami – rychlé, dostupné, leč neefektivní.
Pomocí gelů a krémů – snadné použití. Natřou se na kůži a pomocí špachtle se odstraní. Nevhodné mohou být pěny, krémy a gely pro alergiky.
Depilace strojkem – holit se dá nasucho i namokro. Mokrá varianta ale vyžaduje strojek s dobíjecím akumulátorem a voděodolný aparát.
 
Vytrhávání strojkem – pokožka je hladká několik týdnů. Použití na intimní partie a podpaží je ale nevhodný. Po epilaci je dobré pokožku vydezinfikovat a zklidnit studenou vodou.
 
Vosk a cukrová pasta – bolestivé metody. Cukrovou pastu si vyrobíte z cukru, vody a citronové šťávy
Elektrická jehla – je určena namenší místa jako je nechtěný “knír” nebo oblast brady.
 
Aesthera – je nejúčinnější a dokonce bezbolestná metoda. Modré světlo vysílané ze speciálního přístroje a podtlakem odstraňuje nežádoucí ochlupení. Chloupky po zákroku začnou samovolně vypadávat.
28.4.2009 12:00| autor: Jaromír Pohan
Více o tématu: chloupkygelykrémylaser

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist