Jak poznat manipulátora?

Čistokrevný manipulátor neustále řídí životy druhých a vše má dokonale promyšlené, takže není sadné jej, například při seznámení, odhalit. Ale vzhledem k tomu, že takový člověk dokáže druhým velmi rychle zničit život, je dobré vědět, jak jej odhalit co nejdříve…

Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, nebo si to tak úplně nechtějí připustit, pro dosažení svých cílů čas od času sáhneme k použití manipulativního chování všichni. Děje-li se tomu tak občas, je to normální, neřkuli nutné pro dosažení „svého“. Někdy takovéto lidi označujeme za chytré, možná i diplomatické, a to pokud jejich popostrčení ostatních požadovaným směrem nikomu neubližuje, ale naopak prospívá.

Bohužel však existují i lidé, kteří nedokážou jednat, komunikovat či zkrátka obecně existovat v přítomnosti ostatních, aniž by jimi nemanipulovali, nebo se o to alespoň nesnažili. Nejsou totiž schopni dosáhnout pocitu spokojenosti jinak, než zacházením s ostatními jako s cínovými vojáčky, ke svému vlastnímu prospěchu, a bez ohledu na cokoli ostatního.

Manipulátoři jsou lidé, jejichž reakce je téměř vždy jiná, než očekáváte. Mají své normy a rovněž mají stanovena subjektivní pravidla, podle nichž vše posuzují a srovnávají. Chtějí nad vámi vždy vyhrát, získat převahu, mít pravdu, být zkrátka vždy lepší, morálnější, nebo naopak být těmi, jimž je nejvíce ubližováno.

Chronický manipulátor umí najít vaše slabiny, využívá vašich morálních hodnot, slušnosti i touze pomoci druhému. Ostatní lidské bytosti vnímá mnohdy tak, že jsou tu proto, aby plnily jeho potřeby, zájmy a pomáhaly mu plnit především jeho cíle. Manipulativní lidé potřebují „vycucávat“ energii ze svého okolí, neboť ji nejsou schopni doplnit z vlastních zásob.

Pakliže se manipulátor chce zbavit případného pocitu viny, obviní někoho jiného, cítí-li se nepotřebný, opět kritizuje a ponižuje druhé. Zároveń však lidi kolem sebe potřebuje k tomu aby se zbavil vlastních negativních emocí tím, že je přenese právě na druhé (a to zejména na své nejbližší).

Typické manipulativní chování ve vztahu se projevuje tak, že vás váš milý poměrně rafinovaným způsobem přesvědčí, že vlastně za nic moc nestojíte. Nejprve nenápadně upozorňuje na vaše slabiny, koriguje váš vkus, utrousí, že byste mohla zhubnout, časem přidá něco o tom, že jste vlastně docela neschopná – to v případě, že se něco nepovede, a bez ohledu na to, jak velký podíl jste na tom měla, je to vaše vina. A když jste s tím neměla vůbec nic do činění, tak jste ho třeba vyrušila, jak jste na něj mluvila, a proto on rozlil to kafe. Takže čí je to vina, no?
Možná se stane i to, že vám řekne něco opravdu ošklivého, jako že jste úplně blbá, nebo že byste taky někdy mohla používat mozek, a pak, když se urazíte, se vám pompézně omluví s kyticí růží. Jenže tohle se opakuje a vyostřuje a výsledkem pak je, že si sama o sobě skutečně začnete myslet, že zase tak skvělá nejste, že by s vámi nikdo nevydržel, a že můžete být vlastně ráda, že on s vámi pořád zůstává. A přesně tohle byl celou dobu jeho cíl.

Chcete mít jistotu?
Ne vždy však ve vás seznámení s manipulativním člověkem vyvolá pocit potenciálního ohrožení. Naopak, někteří manipulátoři dokážou být velmi šarmantní a navíc s nimi máte pocit, že kamkoliv přijdete, všichni jim leží u nohou. Pokud tedy chcete mít naprostou jistotu, nejedná-li se o osobu, která si z vás plánuje udělat pouhou loutku, zkuste jej podrobit analýze, pomocí následujících deseti bodů.

Typické znaky manipulátora:
1. Zpochybňuje dobré vlastnosti, schopnosti a osobnost druhých.
2. Kritizuje a soudí ostatní, hovoří o nich s despektem.
3. Manipulátorovi ve vztahu a komunikaci chybí láska, respekt a úcta k druhému, pravdomluvnost, přímost a jasnost v komunikaci, jakož i sebemenší schopnost empatie.
4. Dává druhým najevo, že nesmějí nikdy měnit názor, musí být dokonalí, všeznalí a schopní okamžitě reagovat na jeho žádosti i otázky.
5. Využívá morálních zásad druhých k naplnění vlastních potřeb.
6. Dokáže u druhého vyvolat pocit viny za pomyslná pochybení a dovolává se přitom rodinných vztahů, přátelství, lásky, profesionální zodpovědnosti atd.
7. Snaží se vykroutit ze zodpovědnosti a svaluje ji na druhé nebo na systém. Pokud se však záležitost „obrátí k dobrému“, stále zdůrazňuje, že na tom má nehynoucí zásluhy.
8. Lichotí, dává dárky nebo nečekaně prokazuje drobné úsluhy, aby se zalíbil.
9. Nesděluje jasně své žádosti, potřeby, pocity a názory, naopak obvykle odpovídá neurčitě a nejasně.
10. Nesnáší kritiku a popírá zcela zřejmá fakta.

Život s manipulátorem je nesmírně těžký a traumatizující. Partnerovi s manipulativním jednáním totiž časem začnou vadit vaši blízcí přátelé a možná i rodina, jednoduše každá osoba, která by ho jakýmkoliv způsobem mohla okrádat o část moci a vlivu, který nad vámi má. Proto, povšimnete-li si manipulátorských sklonů u partnera, nového „objevu“, manžela, či kohokoliv blízkého, je dobré zvážit návštěvu odborníka, nebo na něj možná rovnou rychle zapomenout.

Jestliže totiž nemáte nadpozemsky odolnou povahu, profesionální znalosti psychologie, či snad nepatříte taktéž mezi mistry manipulace, riskujete že „váš manipulátor“ rozloží vaši osobnost a následně vám zničí život, nad kterým převezme úplnou vládu.

12.1.2011 4:00
Více o tématu: manipulátorpomluvy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist