Femina.cz > Vše o zdraví > Jak moc škodí mobil? Víc než si myslíte
Jak moc škodí mobil? Víc než si myslíte
Nic naplat, bez mobilu, tabletu, smartphonu či počítače to dnes prostě nejde. Daní za jejich užívání může být špatná pleť i mezilidské vztahy. Pokud ji platit nechcete, zkuste se řídit následujícími radami.
Oči
Suché oči jsou následkem dlouhodobého sledování displeje. Může to být ještě horší – od suchých očí není daleko k zánětům a infekcím. Pokud je tím, kdo často hledí na monitor či displej, malé dítě, je pravděpodobné, že bude v dospělosti krátkozraké.
Co dělat: Prodlužte vzdálenost mezi očima a displejem. Na mobil se dívejte pokud možno v dobře osvětlené místnosti a ne déle než 15 minut. Malé děti (3 -7 let) by neměly hrát hry na mobilu víc než půlhodiny denně.
Držení těla
Proč má čím dál více lidí problémy se zády a šíjí? Podle fyzioterapeutů za to mohou mobily a tablety, k nimž často skláníme hlavu a může dojít k uskřípnutí nervů. Výsledkem je bolest hlavy, únava, ztuhlost.
Co dělat: Investujte do sady hands-free. Rovnejte záda. Stoupněte si s nohama mírně od sebe, ramena tlačte dolů, lopatky k sobě, mírně zvedejte hlavu, představujte si, že ji někdo tahá za šňůrku nahoru.
Spadlá čelist
Stále více žen po třicítce trápí povadlé tváře. Zejména dolní část obličeje ztrácí svou pružnost. Elasticitě pokožky nesvědčí neustálé vytahování krku dopředu a sklánění hlavy.
Co dělat: Držte mobil či tablet před očima a ne v úrovni pod hrudníkem, abyste nemusela sklánět hlavu.
Pokud telefonujete déle, pokožka se pod mobilem začne potit. Navíc na ni přenesete velké množství bakterií – takže k pupínkům či vyrážce je už jen krůček. Podle časopisu Which?, který zkoumal 30 telefonů, obsahuje mobil v průměru 18krát nebezpečnější bakterie než záchodové prkénko.
Co dělat: Opět pomůže jen hands-free.
Poškození sluchu
Pouštíte-li si hudbu do sluchátek a navíc příliš hlasitě, můžete trpět poruchou sluchu. A to velmi brzy.
Co dělat: Nepouštějte si hudbu na plné pecky a neposlouchejte ji příliš dlouho.
Nespavost
Počítače, mobily i laptopy mohou narušit hladinu melatoninu – hormonu, který napomáhá zdravému spánku. A tím potom způsobit i nespavost nebo nekvalitní spánek.
Co dělat: Přístroje by neměly zůstávat v ložnici.
Zničené vztahy
Ač to vypadá, že moderní nástroje komunikace pomáhají lidi sbližovat, opak je pravdou. Podle psychologů lidem na telefonu či na sociálních sítích nikdy nedokážeme věnovat takovou pozornost jako lidem, s nimiž jsme v přímém kontaktu. Čím více se člověk pohybuje na sociálních sítích – tím více trpí vztahy s nejbližšími členy jeho rodiny a přáteli.
Co dělat: Žádné telefonáty při obědě, večeři atp, snažte se také netelefonovat, jste-li na večírku s přáteli. Stanovte si určitý limit – dobu, po kterou budete na Facebooku či Twitteru a dodržujte ji.
Foto: profimedia.cz