Jak čelit bezpráví v práci? Hlavně se nebát a nenechat si nic líbit!

Zasedla si na tebe šéfová nebo tě systematicky šikanuje kolega? Dostáváš více úkolů než všichni ostatní, ale na odměnách to rozhodně není znát? Směny míváš jen večerní či noční a přesčasů máš tolik, že bys do důchodu nemusela už nic dělat? Nenechej si nic líbit, je jen na tobě, kam to necháš zajít.

Nevýhodné směny, méně peněz za stejnou práci, špatné zacházení a přehlížení tvých stížností si nemusíš v zaměstnání jen tak nechat líbit. Poradíme ti, jak se bránit, když s tebou v práci nezachází fér.

Pojmenuj to

Jestli se cítíš v práci být ponižována nebo nějak znevýhodněna, nejdříve ze všeho to pojmenuj. V případě, že bezpráví na tebe koná tvůj nadřízený, říká se tomu bossing. A co vše spadá pod bossing? Například nesplnitelné úkoly, nerovné zacházení či nepřiměřené odměny. Pokud tě šikanují tví kolegové, je to mobbing. Tam může například patřit i to, že ti schválně nepředají telefonický vzkaz, zatímco jsi byla na toaletě.

Začni u toho, kdo ti ubližuje

Jestli ti pracovní život znepříjemňuje přímo nadřízený, ukaž mu, že se nenecháš zastrašit. Bez emocí a silných slov si s ním promluv. Zeptej se ho přímo, co mu na tobě vadí a řekni mu, že máš pocit, že s tebou nejedná fér. Klidně si dopředu připrav pár příkladů, ať nevaříš z vody. Jestli se ti vysměje, neboj se obrátit na jeho nadřízeného.

V případě šikany kolegů postupuj stejně. Ale ze všeho nejdříve si musíš uvědomit svůj postoj k celému problému. Hlavně se nechovat jako oběť, jinak se šikana bude stupňovat. Dej jasně najevo, že jsi stejný parťák jako oni. Nedělej za ně práci a jestli máš pocit, že ti hází klacky pod nohy, okamžitě jednej. Připrav si potřebné argumenty a svěř se svému nadřízenému.

job-bully-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Nejsi v tom sama

Existuje spousta organizací, které se šikanou v práci zabývají. Je také možnost kontaktovat Inspektorát práce, a to v případě, že se nemáš na koho obrátit, protože nevěříš vedení firmy, že by tvou stížnost nějak projednávala, a už vůbec ne ve tvůj prospěch. Pamatuj, že v tom nejsi sama. Možná máš pocit, že tvoje problémy nikoho nezajímají nebo že sis je dokonce zavinila sama, ale šikanu v práci řeší spousta lidí.

Obrať se na zákon

Zákoník práce jasně říká, že zaměstnavatel je povinen se všemi svými zaměstnanci zacházet stejně, a do toho spadá i spravedlivé vyplácení odměn. Pokud se rozhodneš podat žalobu, shromažďuj si emaily, výpovědi ostatních kolegů a další důkazy, které budou hrát ve tvůj prospěch. I když to není tvojí povinností, zapřemýšlej, proč tě šéf ponižuje. Možná jde o diskriminační postoj, například kvůli rase, věku či pohlaví. A z toho se už šéf, který tě šikanuje, jen tak nevykroutí.

Zkušenosti čtenářek:

Jana (31 let): „Když jsem po střední škole nastoupila do prvního zaměstnání, měla jsem smůlu na šéfovou. Od začátku jsem jí nesedla a život mi ztrpčovala, jak to jen šlo. Vůbec jsem nevěděla, že se můžu nějak bránit, jen jsem tiše trpěla její výlevy vzteku a říkala si, že je asi v jádru nešťastná, když po mně musí takhle šlapat. Já ji ještě litovala, než abych bránila sebe,“ směje se Jana která ve své práci vydržela rok a půl a pak zkusila štěstí jinde.

Gábina (42 let): „Mě šikanovali kolegové, ale musím říct, že práce jim byla svatá, přes tu to nedělali, nikdy se nestalo, že by mi například nepředali vzkaz. Ale šikana byla spíše osobnějšího rázu, jako například přehlížení mé osoby nebo schovávání kávy. Když šli například domů a já v kanceláři ještě chvíli zůstala, po půl hodině jsem začala klepat kosu a došlo mi, že mi vypnuli topení. Když jsem to řekla nadřízené, odbyla mě, že tohle si musím vyřešit sama, že nejde o pracovní věc. Tak jsem se po roce složila a dala výpověď,“ vzpomíná hořce Gábina.

Andrea (27 let): „Já tedy netoužím po tom být zaměstnaná, dříve jsem chodila na nějaké brigády, a i ze zkušenosti ostatních vím, že šikana prostě na pracovišti byla, je a bude. Raději pracuji sama na sebe a nemusím se stresovat, že mě šéf uvidí v práci dát si sklenku prosecca a nikdo neřeší, že jsem si ve středu udělala hezké odpoledne a vykašlala se na práci,“ má jasno Andrea.

Máš nějaké zkušenosti se šikanou či s nějakým jiným nerovným zacházením v práci? Musela jsi například někdy řešit neproplacené přesčasy či nesmyslné úkoly? Napiš nám do diskuze.

foto-zdroj: shutterstock.com

1.10.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist