Femina.cz > Články o módě > módní trendy > Italská móda
Italská móda
Itálie je právem označována za světovou Mekku módy. Je domovem tolika módních domů, že v jejich počtu ji předčí snad jen Francie. Tamní móda proslula svou ženskostí, kreativitou a kvalitou.
I na ulicích je poznat, že Italové módou žijí, mají pro ni cit a přehled o nejnovějších trendech. Umí skloubit staré s novým, extravaganci s klasikou. Italští módní návrháři jsou emotivní a odráží tuto vlastnost i ve svých modelech. Radost ze života, požitkářství a úcta k vlastní historii jsou přirozenou součástí života i módy.
K nejznámějším módním značkám, které pochází z Apeninského poloostrova, patří Salvatore Ferragamo, Giorgio Armani, Versace, Dolce a Gabbana, Gucci, Valentino, Gian Franco Ferré, Cerrutti či Bulgari. Z Itálie pochází u nás tolik oblíbené značky Diesel nebo Benetton.
Od roku 1958 probíhají v Miláně týdny módy, které se zařadily vedle týdnů módy v Paříži, Londýně a New Yorku k těm, které udávají každoročně tón módním vlnám na celém světě.
Není divu, že nejvýdělečnější módní značka světa je italského původu. Je jí módní dům Gucci. V Guinessově knize rekordů najdete záznam o nejdražších džínech pocházejících z její dílny (tento rekord překonal v roce 2005 LeviStrauss&Co).
Versace obléká ty největší hvězdy. Její zakladatel Gianni Versace se soustředil na dámskou i pánskou módu a proslulost nezískal jen díky kvalitě a nápadům. Co bývá označováno, jako spojující prvek jeho modelů je erotičnost. Impérium Versace vzniklo roku 1978 a vydělalo miliony. Ty ale jeho tvůrci štěstí nepřinesly, v roce 1994 mu byla diagnostikována rakovina, které se ale dokázal vzepřít a vrátil se zpět ke své práci. Neunikl ale kulce vystřelené z pistole Andrewa Cunanana, který se následně zabil stejnou zbraní. Motiv zbytečné vraždy tak zůstává záhadou. Jeho jméno žije dál, dědicům se povedlo zachovat jím nastolenou linii. Stejně tak i italská móda zůstává neporažená a razí si vítěznou cestu na módních molech i v ulicích po celém světě.