Femina.cz > Vše o hubnutí > Hubnutí: Proč v zimě přibíráme?
Hubnutí: Proč v zimě přibíráme?
Zima, tma a únava má na náš organismus negativní vliv, ať už si to chceme nebo nechceme připustit. Někdy nás vhání do konejšivé náruče sacharidů, jindy jsme příliš unavení na to, abychom si šli zacvičit nebo projít. Místo toho popíjíme svařená vína nebo grog. Lze se těmto tendencím účinně bránit?
Příčin, proč máme v některých obdobích větší chuť na sladké, nebo obecně na potraviny převážně sacharidového typu, je několik.
Notoricky známou příčinou jsou dlouhé pauzy mezi jídly, špatný výběr potravin z hlediska glykemického indexu (například bílá bageta k snídani namazaná jen džemem nebo nutelou zvýší prudce hladinu glykemie a následně způsobí pokles hladiny cukru v krvi, který podpoří chuť na sacharidy další. Na podzim a v zimě přibývají další faktory, které podporují vyšší příjem energie a touhu („bažení“) po sacharidech.
Na Univerzitě v Maastrichtu byla provedena studie s 52 zdravými dobrovolníky s BMI v normě. Příjem energie byl v zimě (leden) průměrně o 900 kJ vyšší než v létě (červenec). Jednou z příčin zimního přejídání je kratší doba denního svitu a s tím spojená nižší hladina serotoninu. Serotonin působí jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů) a jeho nižší hladiny jsou spojeny s tendencí k přejídání, problémy se spánkem a zhoršením nálady. Špatnou náladu se snažíme „zajíst“ potravinami bohatými na sacharidy, které na chvíli hladinu serotoninu zvednou, ovšem z následného přibírání se naše nálada může zhoršovat – dostáváme se tak snadno do bludného kruhu.
Jak se můžeme bránit?
1. Jíst 5 x denně, abychom během dne nepocítili hypoglykemii (pokles hladiny krevního cukru)
2. Snažit se o příjem živin komplexně – abychom v každém jídle měli potravinu bohatou na sacharidy s nízkým glykemickým indexem i bílkoviny, doplněné o zeleninu nebo ovoce
3. Akcentovat potraviny bohaté na omega-3 kyseliny (tučnější ryby, řepkový olej, lněné semínko) pro jejich antidepresivní efekt
4. Zařadit do jídelníčku každý den mléko nebo mléčné výrobky (jogurty, sýry) jako výborný zdroj tryptofanu, který se v organismu přemění na potřebný serotonin
5. Vybírat častěji další bohaté zdroje tryptofanu : kuřecí a krůtí maso, vejce, krevety a další plody moře,ovesné vločky, sójové výrobky, mandle, lískové oříšky, jablka, banány (opatrně)
6. Pravidelně cvičit, ale nepřehánět to s intenzitou cvičení, protože po velké námaze může být chuť na sladké vyšší.
7. Snažit se co nejvíce pobývat venku za denního světla nebo alespoň být v místnosti, kde jsou okna (tím lze též podpořit produkci serotoninu)
8. Nesnažit se příliš pracovat v noci a krátit délku spánku (po probdělých nebo poloprobdělých nocích trpí většina lidí větší chutí k jídlu a více inklinují ke sladkostem