HLÍDKA VŮNÍ + nová fakta o pocení…

Věděli jste že…
. kůže je metabolicky aktivním orgánem lidského těla
. měří 1,5 – 2 m2
. představuje až 12 % tělesné hmotnosti člověka
. tvoří ji tři integrované vrstvy – pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkoží (subcutis)
. střední vrstva kůže (dermis) je tvořena spletí vazivových vláken, je bohatá na nervy, cévy, mazové a potní žlázy
. potní žlázy se nacházejí pouze u savců, po těle jsou rozptýleny nerovnoměrně, jejich funkce klesá s věkem
. ženy mají méně potních žláz než muži, potí se tedy méně

. pocení je přirozený fyziologický děj, pro organismus životně důležitý. Slouží k udržení stabilní tělesné teploty, ke zvlhčování a ochlazování povrchu těla a k udržování mechanických a bariérových vlastností kůže
. jen malé množství tepla se z těla dostává plícemi. Podstatný podíl tepla se uvolňuje kůží, ve které jsou potní žlázy produkující pot
. pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu. Vlivem bakterií dochází k jejímu rozkladu a ke vzniku nepříjemného pachu.
. pot se do určité míry odpařuje z povrchu těla, aniž bychom si toho všimli. Jde o tzv. perspiraci, při které se denně odpaří z těla asi 500 ml vody. Větší množství vylučovaného potu ale již vnímáme a nazýváme jej aktivní pocení.
. za hodinu vyprodukují ženy 180 ml potu, muži v průměru až 250 ml!

. v případě emocionálního pocení se zpotíme během několika sekund. Takto vzniklý pot zpravidla obsahuje více látek, které rozkládají bakterie, a jeho pach je výraznější. V případě pocení z tepla není reakce těla okamžitá a často trvá nějakou dobu, než se začneme skutečně potit.
. malé potní žlázy se v počtu 2 – 3 milióny nacházejí na celém kožním povrchu s výjimkou rtů, očních víček a některých částí pohlavního ústrojí.
. velké potní žlázy, někdy označované jako pachové, se vyskytují v podpaží, ve tříslech, na prsních bradavkách a kolem genitálu a konečníku. Produkují hustší zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku.
. ve starších dobách se tělesné pachy většinou maskovaly parfémy
. antiperspiranty omezují činnost potních žláz tím, že vedou ke stažení povrchové rohoviny a brání tak vzniku potu. Vlastní deodorační účinek je dán přítomností bakteriostatických, baktericidních přísad a kyselého pH.
. deodoranty jen překrývají pach a nesnižují tvorbu potu. Jejich účinek je krátkodobý a je třeba je používat několikrát denně.
. svoji roli v pocení hraje i správná strava, protože některé aromatické silice z jídla přecházejí do kůže (ryby, česnek, kari, cibule, kmín atd.) a ovlivňují tak výsledný pach.

. zvýšené pocení může být ale i varovným signálem četných chorobných stavů. Trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhidrózu, která často postihuje jen určitou část těla. Léčebně se aplikují roztoky s hydroxidem hlinitým v alkoholu. Jeho účinek nastupuje několik týdnů a při dlouhodobé aplikaci vede ke snížení funkce žláz. Dále je možná aplikace Botulotoxinu. Pokud problémy přetrvávají provádí se chirurgické odstranění žláz.

Text připravila Eva Kašíková ve spolupráci s MUDr. Lucií Jarešovou
z ústavu estetické dermatologie v Praze.

28.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist