Historie spodního prádla: Od šíleností po dnešní klasiku…

Spodní prádlo je běžná součást našich šatníků a je jedno, jestli máš ráda bavlněné nebo sexy krajkové. Oblékáme ho každý den, ale napadlo tě někdy, jak vlastně vzniklo? Nahlédni s námi do historie! Zveme tě na poznávací výlet!

Ačkoliv jsou tací, kteří prádlo s chutí nechají ležet v šuplíku a vyrazí do ulic „na ostro“, převážná většina lidí si život bez podprsenky nebo trenýrek umí jen stěží představit. I když je to k nevíře, tyto skromné kousky garderoby mají za sebou pořádný kus historie! Jak to celé vlastně začalo?

Pánské opatření na zimu neboli trenýrky a slipy

Euforii zakrývání mužských genitálií odstartovala bederní rouška ve starověkém Římě. Zní to sice vznešeně, ale šlo pouze o kousek plátna či bavlny omotaného kolem těla. Její účel byl jediný – chránit svého nositele před zimou a úrazem. (To musel být pořádný kus tkaniny, když dokázal zabránit zranění třeba po pádu z koně, že?)

Ve třináctém století přišel zlom a objevily se první opravdové spodky, které byly dlouhé od pasu po lýtka. Později k nim nějaký šikula vymyslel i poklopec. To aby se nemuseli pánové při každé potřebě svlékat úplně. Že by už tenkrát vládla pohodlnost? Možné to je.

Každopádně až ve třicátých letech 20. století začalo mít tohle prádlo dnešní podobu. Kromě toho, že bylo mnohem kratší, důmyslné šňůrky a zavazovátka v oblasti pasu nahradila mnohem praktičtější guma. No ještě že tak! Umíš si představit situaci, kdy se toužíš se svým milým pomilovat narychlo ve výtahu a v cestě vám stojí tři pevné uzle a dva knoflíky? Bůh žehnej 21. století!

Dámské kalhotky jako symbol nevěstince

Bederní rouška v dámské verzi? I tak by se dalo pojmenovat něco, co nosily prostitutky z vykřičených domů. Byly přesvědčené, že to jejich zákazníky velmi vzrušuje. Kdo si ale myslí, že tenhle kousek oděvu byl nesmírně sexy, je pěkně na omylu. Jednalo se o zkrácené kalhoty s nohavicemi dlouhými do půli stehen nebo až ke kolenům.

Opravdový kalhotkový zvrat přinesla ve dvacátém století britská návrhářka Lucy Duff-Gordonová. Ta nejen, že přežila i se svým manželem ztroskotání Titaniku, ale také délku kalhotek rapidně zkrátila. Tím se dámské prádlo začalo rýsovat správným směrem. Statečná to dáma! Navíc to byla opravdová průkopnice. Jako první uspořádala módní přehlídku, kde byly modelky vysoké 180 centimetrů, což na tu dobu bylo něco neslýchaného.

Největší postrach ze všech? Korzet! 

Ženy vždycky toužily po úzkém pasu, a to bez ohledu na dobu. Ta, která neměla tolik štěstí a možná ani rozumu, neváhala a pomohla si k vosím křivkám jinak. A šlo i o zdraví! Už roku 1800 před naším letopočtem se ženy oblékaly do měděných plátů – nic moc pohodlného. 13. století se neslo ve znamení prvního šněrovacího korzetu.

Pravidelným pevným šněrováním však docházelo k pohmožděninám, deformaci orgánů a občas prasklo i nějaké to žebro. Jenže co by člověk neudělal pro krásu, že? A zvláště, když tehdejší ideální míra byla 40 centimetrů v pase. To je naprosto proti přírodě!

V 19. století se odehrál masový korzetový útok na ženské šatníky, což znamenalo, že bez korzetu nebyla žena považována za společensky významnou, a to navzdory tomu, že se v něm nedalo dýchat. Dnes už korzet naštěstí plní jen estetickou funkci a nikdo se v něm nemusí dusit a dokazovat, že něco znamená.

A tak se zrodila podprsenka

Věř nebo ne, ale první návrh nejlepšího přítele ženy má české kořeny! Bylo to poprvé, co se někdo zamyslel nad možností šít prádlo pouze pro prsa, a konečně se zavrhly nenáviděné a těžké korzety.

Psal se rok 1893 a Marie Tucek, dáma českého původu žijící v Americe, si nechala patentovat první moderní podprsenku s ramínky a zapínáním na háčky. Pojmenovala ji breastsupporter neboli prsní podpěrač. Jejímu nápadu nikdo nevěnoval pozornost, takže upadl do úplného zapomnění. Ovšem ne nadlouho.

Rok 1913 odstartoval pravou prsní mánii a učinil podprsenkové zboží více než horkým. Má to na svědomí majitelka krejčovského salónu, jistá Američanka Mary Phelps Jacob. Podle jedné historky se chystala na večírek newyorské smetánky a pod její tenké šaty se korzet nehodil, protože nevzhledně vyčuhoval a vytvářel obrysy. Mary si dokázala poradit a rychle si ušila podprsenku ze dvou kapesníků a růžové stužky. Tento nápad sklidil takový úspěch, že si ho nechala v listopadu roku 1914 patentovat. Nevědomky tak předběhla naši českou Marii…

Mrkni do naší fotogalerie. Uvidíš na vlastní oči, jak postupem času látky potřebné k výrobě spodního prádla ubývalo a ubývalo…

Foto: shutterstock.com, profimedia.cz, Pinterest.com

25.8.2016 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist