Femina.cz > Články o módě > Hedvábí
Hedvábí
Jak je možné, že housenka vyprodukuje tak krásnou věc, jako je hedvábí
Hedvábí je pevné, lesklé a měkké vlákno, jenž saje pot, v létě chladí a v zimě hřeje. Krom toho se také používá pro výrobu tkaniny a navíc se z něj vyrábí vzhledově podobné syntetické hedvábí. Ovšem jeho vlastnosti jsou jiné a rozdíl je též v ceně.
Prvně jmenované, tedy pravé hedvábí, je produktem bource morušového, přesně výměšků jeho žláz. Ty rychle tuhnou a vytvářejí dvojice tenkých vláken, z nichž si motýl (v tu chvíli je ještě housenkou) vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se pak získá tím, že se tyto kukly rozvinou. Průměrná délka dosahuje 3 až 4 km!
Hedvábí se prvně objevilo v Číně a první zmínky o něm se datují až do 3. tisíciletí př. n. l. Vždycky bylo jedním z velice cenných obchodních artiklů, což dokazuje i to, že jakýkoli pokus o vývoz technologie se trestal smrtí! Číňané si díky tomu monopol udrželi až do 6. století n. l.!
Bourec se podle pověsti dostal do Evropy zásluhou dvou mnichů, kteří pár tohoto motýla na starý kontinent dopravili. Výroba se hodně rozvíjela během křížáckých válek, kdy křižáci spolupracovali s Benátčany. Jejich zásluhou je, že se hedvábí rozšířilo do celé Evropy.
Zmínila jsem se také o syntetickém hedvábí, které je chápáno jako náhražka pravého hedvábí. Vzhledově je stejné, ale bohužel svými vlastnostmi se pravému nevyrovná – je neprodyšné a na nošení není tolik příjemné. Na druhou stranu je ale levnější a na výrobu rychlejší.
PS: Věděli jste, že za třpytivý povrch vděčí hedvábné látky odrazu světla od vláken, jejichž průřez není kulatý ale trojúhelníkový.
Zdroj: encyklopedie Wikipedia