Fobie mohou ničit život! Trpíte nějakou?

Skoro každý člověk má z něčeho obavy, něčeho se bojí nebo štítí. Problém může nastat, když se strach stane nesnesitelným a začne zasahovat do běžného chodu života. V té chvíli můžeme mluvit o fobii. Co s tím?

Jaká je charakteristika fobie?

Fobie neboli chorobný strach, je charakterizován jako úzkostná porucha, doprovázená bezdůvodným strachem z věcí nebo situací. Strach je normální reakcí organismu na určité nebezpečí, a dalo by se říci, že je odpovědný za náš život jako pud sebezáchovy. Když nebezpečí pomine, strach odezní. Fobie je doprovázena strachem, ale i úzkostí, kterou není možné potlačit. Postižený si svůj nesmyslný strach plně uvědomuje a je obtížné ho plně kontrolovat. Fobie nejčastěji začínají v dětství, kdy její intenzita vrcholí v pubertálním věku a zpravidla v dospělosti odezní. Příčin může být plno. Od nepříjemného až traumatizujícího zážitku až po psychickou poruchu. Fobie může být přenášena i z rodičů na děti, kdy je jim často onen nesmyslný strach předkládán a děti se tak začnou oné věci nebo situace obávat.

Příznaky

Fobií  trpí každý desátý člověk a je známo přes 500 druhů. Každý na tu svou může reagovat jinak. Nejde pouze o psychické příznaky, ale často i fyzické. Už jen pomyšlení na onu věc nebo situaci může způsobit stres. Mezi nejčastější psychické příznaky patří úzkost, nervozita a neklid, strach ze ztráty sebekontroly a dokonce i strach ze smrti. Fyzickými příznaky může být zrychlené bušení srdce, pocení, třes, bolest na prsou, závratě nebo motání hlavy. Mnohdy se objevují i návaly horka a následný pocit zimy.

článek

Jak léčit fobie?

S některými fobiemi se dá žít, když je možno vyhýbat se věcem nebo situacím, ze kterých máme strach. Někdy ovšem mohou fobie zasahovat do každodenního života, a to jak partnerského, tak pracovního. V tom případě je načase vyhledat odbornou pomoc. Protože se jedná o psychické onemocnění, vyžaduje i tato nemoc psychiatrickou léčbu a někdy i podání léků, nejčastěji antidepresiva. Vynikající léčbou je ovšem terapie, kdy se lékař snaží rozluštit důvod panického strachu, jak se svým strachem pracovat a jak ho zmírnit. Nikde není zaručeno, že se fobie zcela zbavíme, nebo že se nevrátí. Důležité ovšem je, začít se sebou pracovat, aby byl život s fobií snesitelnější.

Nevšední fobie

Každý z  určitě zná nějaký druh fobie. Asi jako první nás napadne strach z pavouků nebo z výtahů. Existují ale i velmi „ nevšední“ fobie, které by nás ani  ve snu nenapadly, ovšem pro postižené, tak nevšední rozhodně nejsou.

Tady máte seznam těch nejbláznivějších:

  • Cacofofie – strach ze šerednosti
  • Frankofobie – strach z Francouzů
  • Krystalofobie – strach ze skla
  • Osmofobie – strach z pachů
  • Vestifobie – strach ze šatů
  • Dromofobie – strach přecházet ulici
  • Aurofobie – strach ze zlata
  • Botanofobie – strach z rostlin
  • Lutrafibie – strach z vyder
  • Coulrofobie – strach z klaunů

Trpíte nebo znáte někoho, kdo trpí fobií? Nebo znáte nějakou hodně divnou fobii? Napište nám vaše zkušenosti do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

27.10.2014 8:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist