Femina.cz > Vše o zdraví > Elixír zdraví z Peru: Bylinky, které si poradí s infarktem, boreliózou i AIDS
Elixír zdraví z Peru: Bylinky, které si poradí s infarktem, boreliózou i AIDS
Byliny z Peru nejsou jen novým boomem současnosti. Tyto zázraky z rostlinné říše znali již staří Inkové. Jejich sílu a účinky hojně využívali vesničané žijící v nehostinné džungli od pradávných dob coby posvátné rostliny k léčbě, rituálům, zaříkávání i šamanským aktům. Tak buď novodobou šamankou, a zkus je také. Poradí si totiž i s boreliózou, infarktem nebo AIDS.
Kočičí dráp v akci
Vilcacora alias Uňa de gato alias Kočičí dráp alias Uncaria Tomentosa alias Řemdihák plstnatý. Ano, představ si, že tohle vše je stále jen jedna rostlina. Královna bylin Jižní Ameriky z amazonských pralesů, kterou si zaměňovali lidé s lijánou, až tak je jí svojí popínavostí podobná. Ovšem věř, že jen na pohled. Má sice něžné oranžové květy, ale u oválných listů také ostré zahnuté trny, které evokují kočičí drápky. A tak už víš, proč se jí říká kočičí dráp.
Světle hnědé lodyhy se vinou pralesním porostem někdy až ve výškách 800 metrů nad mořem. Kůra lodyhy a kořen Vilcacory jsou nejvzácnější. Ono také trvá více než desítku let, nežli lodyha zevnitř zdřevnatí a je pro léčení použitelná. Využívá se vnitřní kůra lodyhy, ta vnější nemá léčebný efekt. Proto je dnes pěstování a hlavně sklizeň pod dohledem vlády, aby se zásoby vzácné Uňa de gato nevyčerpaly. Umíš si to představit? Čekat deset či dvacet let na sklizeň?
Proč je tak vzácná?
Vilcacora je doslova nabušena širokým spektrem alkaloidů a glykosidů, jež z ní dělají skutečný zázrak s rozsáhlým efektem na zdraví a léčení nejrůznějších nemocí.
Posuď sama, co všechno dokáže:
- podporuje oslabený a nemocí vyčerpaný organismus
- má silný imunostimulační, antioxidační a protizánětlivý efekt
- příznivě působí na cévy a celý kardiovaskulární systém
- je prevencí srdečního infarktu a mozkové mrtvice
- poradí si s nádorovými onemocněními
- je skvělým pomocníkem pro zánětlivá onemocnění trávicího traktu
- pomáhá u chronického únavového syndromu
- zatočí s chřipkou, rýmou, astmatem
- uleví při revmatismu a artritidě
- podpoří i při léčbě boreliózy, hepresu či diabetu
- umí se vyrovnat s akné, plísněmi a alergiemi
- vylaďuje močové cesty a je antivirotikem
- harmonizuje centrální nervový systém a uvolňuje napětí
- podporuje lepší paměť a mozkovou funkci
- jako jeden z mála přírodních léků je efektivní i při léčbě AIDS
Jak na správný čaj/odvar z Vilcacory?
K mání ti jsou porcované i sypané čaje. Nejlepší je však kůra ve vláknech, která se stejně jako ostatní verze prodávají v obchůdcích se zdravou výživou, v bylinářstvích, nebo ve specializovaných eshopech.
Do hrnce vlož dvě polévkové lžíce (nebo dvě malé hrsti) Vilacacory, zalij litrem studené vody a na mírném ohni vař cca 20 minut. Poté odvar sceď a popíjej vlažný hrnek 2-3x denně hodinu před nebo po jídle. A protože to není zrovna lahodný nápoj, můžeš si to celé dochutit medem, který přidávej do vlažného čaje, nebo až po vychladnutí, abys nezničila výživné látky z medu.
Pokladem jménem Chuchuhuasa
A v Peru zůstaneme ještě i s rostlinou, jež má tak trochu magický a indiánský název – Chuchuhuasa. Amazonské pralesy vydaly po kočičím drápu další malý poklad, kterým Chuchuhuasa alias Chuchuhuasi alias Maytenus Laevis bezesporu je. Možná jsi o ní slyšela, protože dnes se jako lavina šíří světem zvěst o jejích mimořádných účincích pro zdraví, které obyvatelé pralesů využívají již dlouhé desítky, ne-li stovky let.
Vědělas, že tenhle strom se silnou a hlaďounkou kůrou dosahující výšky až třiceti metrů je pánem amazonských pralesů? Má něžná bílá či jemně zelenkavá kvítka a veliké lesklé listy. A stejně jako u Vilcacory se z něj používá kůra a kořen, které mají nejvíce výživných látek. Těmi jsou alkaloidy, organické kyseliny, isoflavonoidy, saponiny, katechiny, třísloviny, minerální látky a chinony.
Co umí?
To vše dohromady dělá z Chuchuhuasi siláka s tonizujícími, protizánětlivými, analgetickými a imunostimulačními účinky. Siláka, který by ti pomohl i s nádorovým onemocněním kůže, vyladil imunitu a zharmonizoval nervovou soustavu. Léčí také záněty a kloubní obtíže a je velkým pomocníkem při bolestech páteře, svalů, osteoporóze, revmatismu a zánětech ledvin, chřipce, nachlazení, nebo při onemocnění jater. Tím ale Chuchuhuasa nekončí, má rovněž protialergický účinek, silně stimuluje mozek, ale též ulevuje při Parkinsonově chorobě i roztroušené skleróze.
A něco navíc! Představ si, že nejen staří Inkové a lidé pralesa, ale i současní Peruánci věří v afrodiziakální efekt Chuchuhuasa. Kůra je pro ně jakýmsi pamlskem. Peruánské ženy si dodnes v období kojení potírají odvarem popraskané prsní bradavky. A muži zase vyrábějí alkoholický nápoj, který jim slouží i k detoxikaci. Dnes je to jeden z artiklů pro návštěvníky Peru k popíjení pod názvem Jungle drink.
Oříškový čajík
Ano, Chuchuhuasa má jemně oříškový nádech a oproti Vilcacoře je tudíž lahodným mokem. Nejlépší je pořídit si sypanou s malými kousky kůry. To pak vezmi dvě lžičky kůry, zalij litrem studené vody a vař na mírném ohni cca 20 minut. Při vaření hrnec nezakrývej poklicí. Poté sceď a popíjej vlažný hrnek 2-3x denně ideálně hodinku po jídle.
Jsou to ale věci, co říkáš? Rostou to v Peru a Amazonských pralesích fakticky prima kousky! Zkusíš je? A když už jsme u těch bylinek, podívej se do naší fotogalerie, jakou si z nich doma můžeš vytvořit krásnou bylinkovou zahradu.
Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz, pinterest.com