Femina.cz > Články o módě > Trendy a rady o oblékání > Šaty a móda > Džínové šaty
Džínové šaty
Jsou symbolem ležérnosti, pohodlí a nezávislosti. Riflovina zakomponovaná do jakéhokoli oděvu dodá vašemu zevnějšku přitažlivou ležérnost a volnost.
Džínové šaty se obvykle šijí z odlehčeného denimu, který není tak tvrdý a lépe kopíruje postavu a dobře splývá. V létě na ulicích potkáváte džínové šaty na ramínka s délkou ke kolenům nebo jako mini. Na jaře a na podzim jsou častěji k vidění s krátkými či dlouhými rukávy a jsou kombinované se svetry či halenkami. Výborně se k nim hodí módní vrstvení, které jim dodá šťávu a styl.
Džínové šaty jsou nenahraditelné a měla by je mít v šatníku každá parádnice hodná toho jména. Pojďme se nyní podívat na historii denimu – materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. I ta je velmi zajímavá stejně jako modely, které se z ní šijí.
Denim jako materiál velmi pevný a trvanlivý je tkaný v krepové vazbě. Je vyroben z indigem obarvené osnovy a z režněbílého útku, takže jsou na povrchu tmavě modré, ale spodní strana materiálu je světle modrá. V módní produkci se tmavě modrá různě zesvětluje a odírá, aby vypadala použitá. Neobvyklé nejsou ani jiné barvy jako červená, hnědá nebo zelená.
Za otce denimu je považován LeviStrauss, americký osadník původem z Německa, který začal zlatokopy během zlaté horečky oblékat do trvanlivých kalhot z krepové bavlny z Francie. Název jeans –džíny – je odvozen od jména italského města Janov, odkud se materiál na levné montérky dopravoval. Pro svou kvalitu a trvanlivost si Léviho kalhoty získaly mezi horníky dobrou pověst. Měly pouze jednu chybu – brzy se jim zničily kapsy. To pomohl vyřešit nevadský krejčí Jacob Davis, který Straussovi poradil, aby začal spojovat vrchní rohy kapes nýtky a přidal také na kapsy dvojité šití. Tak vznikl nejvýraznější džínový prvek.
Do Evropy se džíny dostaly až po druhé světové válce a vznikly nové značky, které původním „levičkám“ konkurovaly – Wrangler a Lee. Módní hit z nich udělaly až hvězdy jako Elvis Presley a James Dean, rozhněvaní mladí muži, kteří si je oblíbili a jejich nošením dávali najevo svou rebelii a nonkonformnost. To už ale dávno neplatí, džínovina se natrvalo zařadila mezi módní materiály.
Riflové šaty
Denim se za necelých sto padesát let stal snad největším módním fenoménem. Kdo nemá doma alespoň jeden kus z tohoto materiálu?Džíny, rifle či texasky jsou momentálně jednoznačně nejoblíbenějšími kalhotami. Iriflové šaty jsou oblíbené pro svou univerzálnosta pohodlnost, ty na ramínka nebo v klasickém stylu si můžete obléct do práce (pokud je vám dovolen neformální styl oblékání), naopak s kapsami pohodlnějšího střihu jsou nenahraditelným volnočasovým oděvem. Džínová saka, košile, čepice – denim je univerzální a žádný šatník se bez něj neobejde.
Jak se vlastně stalo, že se z montérek pro zlatokopy stal nejoblíbenější módní kousek, který se na výsluní drží několik desetiletí?Patent na první džíny podali 20. Května 1873 krejčí Jacob Davis a obchodník LeviStrauss. Původní model, který je označen číslem 501 se vyrábí dodnes.
V padesátých a šedesátých letech se denimové tepláky staly symbolem revolty – proslavily je hvězdy jako James Dean či Elvis Presley. V době, kdy si je Dean coby Rebel bez příčiny oblékl, bylo v USA zakázané, nosit je do restaurací či divadel. V ženském táboře zase zabojovala božská Marilyn Monroe, když sioblékla levisky ve snímku Mustangové.
V socialistickém bloku byly prezentovány jako symbol úpadku Západu, nicméně si zde postupně získaly oblíbenost, z undergroundového ghetta se dostaly do tzv. slušné společnosti.V osmdesátých letech se již daly sehnat v běžné konfekci – sice jako drahý a těžko dostupný artikl, nicméně i školní mládež už mohla odhodit nenáviděné tesilky a nahradit je vysněnými riflemi. České pojmenování rifle vzniklo podle stejnojmenné italské značky, jejíž výrobky u nás byly v 70. letech k dostání v Tuzexu.
Lze jen těžko vysvětlit, co vlastně způsobilo, že jsou džíny takovým fenoménem. Nechybí v kolekci žádné světové značky, jsou dokonce přijatelné i na společenských akcích méně formálního charakteru. Nosí je hollywoodské hvězdy, supermodelky či prezidenti. Jsou zkrátka nepostradatelné.