Femina.cz > sex a vztahy > Drbům věříme víc než pravdě
Drbům věříme víc než pravdě
Drby a pomluvy mají větší moc než pravda a skutečnost. Tak už to zkártka je. Lidé věří různým šuškandám dokonce i tehdy, když mají možnost si ověřit opak. A němečtí vědci navíc zjistili, že drby hrají důležitou roli při rozhodování.
„Ukazujeme, že klevety mají silný vliv… dokonce i když zasvěcené osoby mají přístup jak k původním informacím, tak k falešným zprávám o stejné věci,“ napsali autoři ve své zprávě pro věstník německé Národní akademie věd.
„Tak je jasné, že drby mají silný manipulativní potenciál,“ dodal Sommerfeld.
Jeho tým sledoval skupinu studentů, jimž byly poskytnuty finance, které mohli v několika kolech poskytovat svým kolegům. Studenti vždy měli napsat krátkou poznámku o tom, jak jejich kolegové hrají, a poskytnout tyto informace všem ostatním. Studenti dávali méně peněz těm, kteří byli popisování jako „sprostí lakomci“ a „krkouni“ a více těm, kteří byli označováni jako „velkorysí hráči“ a „společenští hráči“.
„Lidé vnímali jen ty pomluvy, ne pozdější rozhodnutí. A lidé reagovali pouze na ně,“ tvrdí Sommerfeld.
Ačkoli vědci později odhalili všem skutečná rozhodnutí pomlouvaných hráčů, jejich názor se nezměnil, stále převažoval dojem z klevet.
„Rozumně, když víte, co lidé činí, měli byste to zohlednit, ale oni stále poslouchali jen to, co říkají jiní. Dokonce se pomluvami řídili, i když je lépe znali,“ uvedli experti z Německa.
„Vědci již dlouho používali podobné hry ke studiu toho, jak lidé spolupracují a jaký vliv mají klevety na skupiny. Vědci definují pomluvy jako sociální informace šířené o osobě, která není přítomná. V evolučních termínech, kleveta může být pro lidi důležitým nástrojem, kterým lze získat informace o pověsti druhých nebo se jeho pomocí pohybovat ve společenské síti v práci a každodenním životě. Kleveta může být například použita k zjištění, že potenciální partner podváděl své předchozí, něco, co může z této osoby učinit nevhodnou partii,“ vysvětlil evoluční biolog Ralf Sommerfeld.