Domácí řasenka nebo pudr? Proč ne? Ukážeme ti, jak na to

Domácí pleťové masky, nebo šampony to už není nic převratného ani neobvyklého, ale domácí řasenka nebo pudr? Jde to! Nejen, že ušetříš peníze, ale také uděláš něco pro životní prostředí. Nech se inspirovat neobvyklou ženou, která to dokázala.

Australská bloggerka, která si říká Rogue Ginger (Zrzavá rošťanda), k smrti nenávidí různé obaly. A také ji trápí znečištěné životní prostředí. Proto se před čtyřmi lety rozhodla vyházet do popelnice nejen všechny obaly, ale i úplně všechny kosmetické produkty. Je to krok zpátky, nebo si naopak zaslouží potlesk?

Bezobalový životní styl

Bez obalu – tak by se stručně dal nazvat životní styl ženy, která si pro svou ryšavou barvu vlasů říká Rogue Ginger, ale ve skutečnosti se jmenuje Erin Rhoadsová. Erin chce zatěžovat životní prostředí co nejméně, takže nejprve ze svého příbytku vyhodila všechny možné obaly a pak šly na řadu také kosmetické produkty.

Nicméně jako každá žena i ona se lépe cítí nalíčená. Pro někoho neřešitelný rébus, pro Erin žádný problém. Už několik měsíců si například tužku na obočí, řasenku, či dokonce pastu na zuby vyrábí sama. Její přátelé prý navenek vůbec nic nepoznali a ona se nyní cítí daleko lépe.

Líčidla ze spižírny

Začátky nebyly jednoduché, musela jít cestou pokusu a omylu, nicméně i tak tvrdí, že vyrobit si zkrášlovadla svépomocí není až taková věda, jak se na první pohled zdá. Velkým zdrojem inspirace jí je její spižírna.

Inspirace třicátými lety

Tak například tužku na obočí si vyrábí ze směsi karobového prášku, kurkumy a skořice. Pro výrobu řasenky zase používá organické mýdlo, aktivované dřevěné uhlí, čistou vodu a mandlový olej. „Moje řasenka opravdu funguje, inspirovala jsem se rokem 1930 a řasenkou zvanou cake mascara (pozn. řasenka vypadala jako pudr a byla v kulaté dózičce připomínající koláč), kterou používaly hollywoodské hvězdy. Tehdy to byl prášek, který se kartáčkem namočil a pak se aplikoval na řasy.

Make-up, zubní pasta nebo šampon? Žádný problém!

Největším oříškem byla ale pro Erin výroba make-upu. „Aby se moje mastná pleť neleskla, používám tapiokovou moučku – ta mi dokonale vyhovuje, protože mám velmi bledou pleť. Lidé s tmavší pletí by ovšem mohli mouku smíchat s troškou kakaového prášku. Funguje to opravdu bezvadně, pleť se vůbec neleskne,“ říká Erin, kterou dříve trápily pupínky na bradě a teď má prý pleť daleko lepší. Na její hydrataci ráno a večer používá například konopný olej. A nezapomíná ani na vlasy – hustou kštici prý zaručí šampon z avokáda.

Vyrábět vlastní kosmetiku je jedna věc, každopádně kdo z nás nikdy nezkusil pleťovou masku z droždí nebo jogurtu? Ale vyrobit se dá dokonce i zubní pasta. Ta, kterou si čistí zuby Erin, je z jedlé sody, extraktu z hřebíčku, pomerančového oleje a rozemleté skořice.

Odpad se jí vejde do sklenice

Erinin úspěch dokládá i fakt, že její známí si ničeho nevšimli. A když jim sdělila, že si už dva roky vyrábí veškerou kosmetiku sama, dost je to překvapilo. Že je čas něco změnit, zjistila po zhlédnutí dokumentu o tom, jak zhoubný vliv mají obaly na životní prostředí. Rozhodla se s tím něco dělat a teď se prý odpad, který za celý rok vyprodukuje, vejde do jedné lahve. Pro svou kosmetiku využívá výhradně recyklovatelné obaly.

Že by problém?

Ale i tak je tu jeden netušený problém. Téměř jedinou věcí, s níž si zatím neví příliš rady, je kupodivu obyčejná účtenka! Ta je totiž napuštěna látkami, které se velmi špatně recyklují. Papír do pokladny je totiž obohacen povrchovou vrstvou BPA (nebezpečnou chemickou látkou), aby se na něj dal lépe natisknout inkoust. Ale Erin už určitě na něco přijde.

domaci-kosmetika-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Přírodně nebo z obchodu?

Přemýšlíš, jestli se ti vůbec chce pouštět do něčeho takového? Domácí kosmetiku si můžeš pořídit i bez toho, aniž bys luxovala spíž. Jednotlivé „ingredience“ seženeš v obchodě. Tady máš malé porovnání:

  • Přírodní řasenka: organické mýdlo (99 Kč), aktivované dřevěné uhlí (96 Kč), mandlový olej (110 Kč), dohromady: 217 Kč (vystačí na výrobu odhadem čtyř řasenek) – Řasenka z obchodu: L´Oréal Paris False Lash Wings (215 Kč)
  • Pudr z tapiokové mouky (400 g): 60 Kč – Pudr z obchodu: Art Deco Fixing Powder Box (10 g): 277 Kč
  • Přírodní tužka na obočí: karobový prášek (80 Kč), kurkuma (31 Kč), skořice (30 Kč), dohromady: 141 Kč (vystačí na vícero použití) – Tužka na obočí z obchodu: L´Oréal Paris Brow Artist Designer (144 Kč)
  • Hydratační krém přírodní: konopný olej na hydrataci  (166 Kč) – Hydratační krém z obchodu: Avene Legere (40 ml): 469 Kč

Tak co tomu říkáš? Šla bys do toho, nebo u tebe vede pohodlí a raději si vše potřebné koupíš? No, některé ženy by měly rozhodně sáhnout po domácí kosmetice, ta kupovaná jim příliš nesvědčí. Mrkni se do naší fotogalerie. Pobavíš se. 

Text: Marta Dostoupilová

Foto: shutterstock.com, Pinterest.com 

31.8.2017 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist