Femina.cz > Vše o zdraví > Domácí pěstování kombuchy
Domácí pěstování kombuchy
Přinášíme vám alespoň orientační pohled na pěstování kombuchy doma.
Přesný návod dostanete v prodejně zdravé výživy či tam, kde kombuchu koupíte. Ale přesto je dobré alespoň vědět, do čeho jdete.
Potřebujeme:
1 litr vařící vody
Lžička kvalitního čerstvého čaje
80-100 g surového cukru
Připravíme čaj, pozor však na kvalitu čaje. Nesmí být starý a napadený plísní, raději použijte úplně čerstvý sypaný čaj. Nádobu vybírejte nekovovou, nejideálnější je sklenice nebo džbánek.
Cukr používejme nerafinovaný přírodní, bílý není tou pravou potravou pro kombuchu.
Po zchladnutí čaje položíme na povrch houbu. V příštích pokusech ještě podpoříme celý proces tím, že do čaje přilijeme šálek již hotového kombuchového nápoje. Čajová houba spotřebovává cukr a podobně jako kvasinky ve víně tvoří šumivý nápoj.
Pak nádobu přikryjeme plátnem a necháme stát asi osm dnů při pokojové teplotě 20-29 stupňů. Teplota v místnosti nesmí klesnout pod 14 stupňů.
Po uplynutí této doby nápoj přelijeme přes sítko (pozor plastové, kombucha nesmí přijít do styku s kovem) do lahví opět s nekovovým uzávěrem. Skladujeme v lednici a rychle pijeme.
Čím déle kombucha kvasí, tím více vzniká nejprve víno, poté ocet.
Houbu použijeme opět stejným způsobem. Před další výrobou však houbu důkladně opláchneme octovým roztokem, aby se na ní netvořili nežádoucí plísně, které ji spolehlivě zahubí.
Časem při dobré péči na houbě naroste nová vrstva, která se dá lehce oddělit a použít pro přípravu dalších nápojů. Houba se takto perfektně množí…
Stejně tak se v místnosti, kde je kombucha nesmí kouřit, neboť cigaretový kouř jí též ničí a je na něj citlivá.
Trochu pracné, ale ten lahodný nápoj rozhodně stojí za to!