Díky kojení lepší matkou

Těhotenství a kojení ovlivňují chování a schopnosti matky.

Společná studie vědců veterinární koleje Tuftovy Univerzity a lékařské školy v novozélandském Otagu ukázala, že těhotenství a kojení u hlodavců způsobují dlouhodobé hormonální změny v aktivitách receptorů matčina mozku. Tyto změny mohou ovlivnit mateřské chování stejně jako citlivost vůči stresu.

„Zdá se, že tyto hormonální změny pomáhají zlepšovat mateřské pudy a odbourávat úzkost. Navíc se  prohlubují s každým těhotenstvím,“ říká vedoucí reprodukční biologie Tuftovy Univerzity Robert S. Bridges.

Ve studii se píše, že krysy, které prošly těhotenstvím a pak se staraly o své potomky, měly vyšší hladinu hormonu podvězku mozkového. Tato aktivita klesala, když matky u sebe neměly mladé. Poté, co jim byly navráceny, se tato mozková činnost opět zvýšila. Prolaktin hraje hlavní roli v reprokučních funkcích organismu, mezi něž patří také produkce mateřského mléka.

Tato studie jako první demonstruje dlouhodobé změny nervového systému posuzovaného skrz prolaktin. Tento systém Bridgesova výzkumná skupina identifikovala jako rozhodující pro povzbuzení správného mateřského chování.  Je-li tedy prolaktin s to zmírnit stes a případné stavy úzkosti kojících matek, měla by tato poznání sloužit jako návod pro odstranění ženského stresu poté, co matka přestane kojit.

„Zjistili jsme tedy, že mozek kojící ženy je dynamickou a měnící se strukturou a docházíme tak k závěru, že vzrůstající aktivita receptorů prolaktinu u žen, které porodily a kojí, může zlepšit jejich vyživovací schopnosti dětí, tak ovládání stresu,“ dodává Bridges.

29.9.2006 12:05| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist