CO SLIBUJE NANOTECHNOLOGIE Vyražte do přírody v oblečení vhodném i pro kosmonauty!

Pokud trávíte volný čas aktivně v přírodě, určitě jste si již mnohokrát posteskli: škoda, že nejsem americký astronaut a moje oblečení mě dostatečně nechrání proti zašpinění a vodě. To však dnes není nesplnitelný sen a nemusíte být ani americký astronaut. Díky textilním vláknům upraveným na úrovni neviditelných nanočástic můžete mít doma i vy oblečení, které se výrazně méně špiní a má výborné voděodolné vlastnosti.

O nanotechnologii, která stojí za high-tech kouzly dnešní doby, se často mluví – stejně jako o robotice a genetickém inženýrství – jako o oboru 21. století. Nanometr je miliardtina metru, což znamená, že je stokrát kratší než vlnová délka světla. Konstrukčními prvky nanotechnologie jsou molekuly a dokonce i samotné atomy. Podle názorů vědců a futurologů toto nové odvětví v příštích letech výrazně změní život člověka. Na trh již byly uvedeny nejrůznější nanotechnologické produkty, mezi nimi výrobky pro medicínu (např. bandáže, srdeční chlopně aj.), konstrukční prvky pro elektroniku, nepoškrabatelné nátěry, sportovní nářadí, textilie odolné proti pomačkání a zašpinění a sluneční krémy.

Nanotechnologie, předzvěst všudypřítomné technické revoluce, již není pouze výsadou vědců, astronautů a vrcholových sportovců, dnes je můžete mít i doma a to díky společnosti Hannah, která při výrobě vybraných modelů outdoorového oblečení používá textilie upravené za použití nanotechnologií. Jde o unikátní technologii na molekulární úrovni, která způsobí, že textilní materiály jsou výkonné a přitom příjemné na nošení.

V případě oděvního průmyslu se nanotechnologie používají pro povrchovou úpravu materiálů na molekulární bázi. Díky tomu dochází k zachování základních vlastností upravovaného materiálu. Úprava materiálu přináší dlouhodobou funkčnost a dochází tak vlastně k obohacení libovolných materiálů o různé vlastnosti s využitím vazby nanočástic a nanovláken.

Úprava Nano-pel spočívá v aplikaci nanočásteček, které jsou tisíckrát menší než viry, na textilie při využití principu máčecích lázní. Během procesu dochází k narušení standardní struktury materiálu a výsledek si můžeme představit jako nosnou kostru ve tvaru háčků, díky které lze na původní materiál nanést nanočástice s požadovanými vlastnostmi.

Miroslav Hažer

30.3.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist