Chyby, kvůli kterým se ti nedaří shodit nadbytečná kila

Bedlivě počítáš přijaté kalorie, přičemž se soustředíš jen na hlavní jídla? Tudy cesta ke štíhlé linii opravdu nevede. A jak ti v tomhle směru uškodí jen šestihodinový spánek nebo permanentní nervozita?

Je to už nějaký ten pátek, co jsi kilům navíc vyhlásila válku? O to deprimující může být pohled na váhu, která tvrdohlavě ukazuje stále stejná čísla. Pokud si lámeš hlavu s tím, kde jen může být problém, je docela možné, že si klacky pod nohy házíš ty sama. Za neschopností zhubnout totiž mohou stát tyto „překážky“ v podobě jistých návyků, kterým čelíš dnes a denně!

Moc se stresuješ. A z toho plynou důsledky

Tvrzení, že ve vyšším indexu tělesné hmotnosti má mnohdy „prsty“ dlouhotrvající nervozita, zní asi poněkud nevěrohodně, ovšem odborníci jsou v tomhle zajedno. Podle nich se při stresu uvolňuje větší množství hormonu kortizolu, jež odporuje ukázkovému trávení a oslabuje motivaci ke cvičení, přičemž nahrává ukládání tuků, a to zejména v oblasti břicha.

Psychické vypětí rovněž zhoršuje skladbu střevní mikroflóry, zatímco připravuje tělo o potřebnou energii, proto přímo vybízí k chutím na něco dobrého. Podle britské expertky na výživu a autorky knih Charlotte Watts vypjaté nervy také ohrožují funkce štítné žlázy, čímž se rapidně zpomaluje látková výměna. Jak tedy zní první pravidlo? Kdo chce získat postavu snů, ten musí být v klidu a v pohodě!

Spíš málo a ke všemu špatně

Dojde-li na způsob, jak docílit tenké linie, většinou se v její souvislosti hovoří o pyžamu. Z jakého důvodu? Američtí profesoři z Michiganské univerzity se na základě svého průzkumu domnívají, že se lidem, kteří spí méně než šest hodin, deaktivují buňky odpovědné za produkci bílkovin, jež opravují poškozené tkáně a zlepšují metabolismus. Ve světle tohoto zjištění tedy experti ani v nejmenším nepochybují o tom, že kvalitní noční odpočinek hraje v boji s nadváhou jednu z hlavních rolí. A teď se přiznej, nehřešíš i ty ponocováním, protože doháníš resty do práce?

chyby-pri-hubnuti-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Počítání kalorií jako marná snaha

Tu a tam se objeví informace, že ani striktní počítání přijatých kalorií nijak zvlášť nefunguje. Třeba Lékař Rudolf L. Leibel z Kolumbijské univerzity poukazuje na to, že tato metoda z 95 % případů končí nezdarem a dotyčný si maximálně procvičí matematiku, nic víc. Prý je to proto, že si dietáři stanovují nízký denní příjem, kvůli čemuž pak organismus aktivuje pohotovostní režim, při kterém začne spalovat svaly místo tuku. Dle jmenovaného experta není důležité soustředit se na množství, ale spíše na kvalitu toho, co máme na talíři. A když už jsme u toho, i další informace se hodí.

Velké stravovací prodlevy? Z těch nic dobrého nekouká

Ano, je samozřejmě chvályhodné, že si dopřáváš vyvážený oběd a odlehčenou večeři. Jenže co nějaké malé občerstvení v „mezičase“? Poznatky americké studie publikované v magazínu New England Journal of Medicine informují o tom, že jedinci, kteří jedí vícekrát za den malé porce, rychleji ztrácí břišní tuk. Jaké svačiny se jeví jako ideální? Doporučuje se například jablko s mlékem, polovina avokáda s tvarohem, cizrna, řecký jogurt nebo čočka.

Tak co, našla ses v těchto bodech? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

27.5.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist