Femina.cz > sex a vztahy > přátelství > Chybí vám přátelé? Možná neumíte naslouchat druhým. Naučíme vás to!
Chybí vám přátelé? Možná neumíte naslouchat druhým. Naučíme vás to!
Komunikace, komunikace, komunikace – o její důležitosti slýcháme denně zprávy ze všech stran. Umění komunikovat ale doprovází někdy neprávem opomíjená schopnost, a to naslouchání. Rádi se s vámi podělíme o zásady dobrého posluchače.
K čemu je to dobré?
Pokud se naučíte efektivně naslouchat, zjistíte, že mnohé, co potřebujete vyřešit, se tím velmi ulehčí. Hovoříme o tzv. aktivním naslouchání jako metodě, která se dá dobře trénovat, a nestojí více než jen trpělivost a ochotu skutečně vnímat to, co nám druhý říká.
Rady a tipy, jak se stát dobrým posluchačem
Buďte duchem plně přítomní – zapomeňte v daném okamžiku na všechno ostatní a věnujte veškerou pozornost tomu, s kým hovoříte. S koncentrací má v dnešní uspěchané době problém mnoho lidí, ale pokud chceme druhému skutečně porozumět, musíme se určitou dobu soustředit jen na něj a vypustit z hlavy všechno a všechny ostatní.
Vnímejte hovořícího v celistvosti – nevšímejte si pouze toho, co ten druhý říká, ale také jak to říká. Sledujte jeho gesta, mimiku, zkrátka tzv. nonverbální komunikaci. Ta mnohdy napoví více než tisíce slov. Hlídejte si ale také svoji řeč těla, můžete tak dát účelně najevo, že druhého pozorně posloucháte. Pokyvování hlavou, vhodný náklon těla či oční kontakt jsou velmi důležité.
Nemusíte mlčet, ale nepodsouvejte své názory – aktivní naslouchání spočívá mimo jiné v tom, že jej můžete doplňovat vhodnými dotazy. Nemusíte tedy celou dobu mlčet jako ryba, ale naopak můžete občas položit doplňující otázku, která upřesní, vyjasní či rozvede téma hovoru.
Udělejte si na rozhovor dostatek času – není nic horšího, než uprostřed naslouchání náhle zvolat: „Jé, to je zajímavé, ale já už musím opravdu běžet.“ Vymezte si proto dostatečnou časovou rezervu, kdyby se povídání více protáhlo. Výhodou je určitě také vhodné prostředí – klid, útulno, pohodlí.
Bonus závěrem
Zvládnutá technika aktivního naslouchání vám pomůže zejména tehdy, když potřebujete někoho přesvědčit o svém záměru a získat ho pro určitou věc, myšlenku. Může to být zaměstnavatel, kamarádka, ale třeba i manžel. Zjistíte totiž, jaký pohled na danou situaci váš protějšek má a můžete tak snadněji využít argumentů, které budou v souladu s názory komunikujícího partnera. Někdy můžete dokonce i zjistit, že nemáte ve své věci tak úplně jasno a od přesvědčování bude lepší ustoupit do té doby, než se vám povede si vše znovu uspořádat v hlavě. Také proto se pozorné naslouchání druhým vyplatí. Mnohdy se při něm navíc dozvíme i něco sami o sobě!
A co vy? Dokážete naslouchat druhým, nebo s tím máte problém?
Foto zdroj: profimedia.cz