Černé čaje jsou zcela fermentované. Lístky se sbírají nejčastěji ručně, bývá to nejkvalitnější sběr, ale u levnějších čajů se přistupuje k rychlejšímu sběru strojem.
Po zavadnutí listu je fermentace podpořena ještě jeho svinováním na speciálních strojích. Listy se vlastně zapaří, zhnědnou a získají tak typickou chuť. Nakonec jsou listy usušeny a roztříděny.
Běžné levné černé čaje v sáčcích jsou vlastně prachovou drtí. Zavadlé listy se sekají na malé kousky, a jakmile proběhne fermentace, rychle se zasuší. Levné, rychlé….
Mezi černé jsou řazeny také čaje z Darjeelingu a Nepálu, které jsou však zpracovávány speciální metodou a obsahují také zlomky zelených čajů. Zajímavé jsou čaje se speciální vůní typu anglických snídaňových a Earl greyů, které jsou vhodné k přípravě s mlékem.
Příprava:
Černý čaj se přelévá horkou vodou a louhuje se v rozmezí 2-5 minut. Vroucí voda a krátkodobé louhování je zárukou lehce vonícího čaje. Čím déle čaj louhujete, tím více je jeho chuť trpká a hořká.
Falešný černý čaj
Naše babičky často vyráběly falešný černý čaj. Maliníkové listí se natrhalo na vlhkou utěrku, která se stočila a listy se nechaly různou dobu zapařit, až zčernají, tedy fermentují. Pak se usuší a používají jako černý čaj. Chuťově prý téměř k nerozeznání…