Celulitida – celoživotní boj

My ženy máme prostě smůlu. Naše tukové buňky mají tu „obdivuhodnou“ schopnost zvětšit se až desetkrát!

Na rozdíl od těch mužských. Naše tělo je od přírody totiž naprogramované tak, aby myslelo na zadní kolečka. Zvětšující se tukové buňky utlačují lymfatické a krevní cévy a ve tkáních se hromadí toxiny a tekutiny. Lymfa nemůže proudit a tvoří se shluky buněk uvězněné v síti tuhého vaziva a tvořící se hrbolky jsou vidět na kůži. A je tu strašák jménem celulitida.
Říká se o ní, že je to pouze kosmetický problém a nemá žádná zdravotní rizika. Bohužel pokročilá stádia celulitidy na zdraví vliv mají. Už jen to množství toxinů skrytých v podkoží nás ovlivňuje. Navíc může vzniknout i trvalé bolestivé postižení kůže.

Lékaři rozlišují čtyři stupně celulitidy:
1.    stupeň – lehké sotva zřetelné postižení.
2.    stupeň – kůže vypadá jako kůra pomeranče
3.    stupeň – kůže zřetelně vypadá na povrchu porušená, hrbolky jsou výrazné a hluboké
4.    stupeň – degenerativní změny v tkáni, otok a bolest. Zde pomůže už jen lékařský zákrok.

Co dědičnost   A rizika

Hororový pohled na vaši matku ovšem nemusí znamenat, že dopadnete stejně. Dědičnost hraje velkou roli, to je pravda, ale je to jen upozornění, že máte sklony k celulitidě a bylo by tedy vhodné se vyvarovat některých rizik, například:

–    drastické diety spojené s kolísáním váhy nabourávají stav kůže a snadněji se v ní tvoří hrbolky.

–    hormonální antikoncepce ovlivňuje celulitidu hormonálně, neboť vyšší hladina estrogenu v těle zvyšuje propustnost stěn krevních cév a tím ovlivňuje pojivovou tkáň. Rapidní nárůst celulitidy má nepopiratelnou příčinu i ve stejném nárůstu žen užívajících hormonální antikoncepci či hormony v době přechodu.

–    Hormonální bouře v pubertě může zaskočit mladé dívky vznikem prvních stadií celulitidy. Kůže mladých dívek je pružná, takže hrbolky nejsou tolik vidět, s věkem se vzhled zhoršuje.

–    nadbytek sladkostí a tučných jídel, též strava příliš bohatá na živočišné bílkoviny

–    nedostatek pohybu, dlouhé sezení,  to vše zpomaluje lymfu a toxické látky se v těle hromadí.

A nemusíte být ani tlustá, celulitida si nevybírá a postihuje i velmi mladé a extrémně štíhlé ženy.

Co pomůže

Naopak pomoci může jídelníček, ve kterém omezíte živočišné tuky, sladké dobroty, kávu a alkoholické nápoje, ale i slané pochutiny jako tyčinky a brambůrky. Nadbytek soli opět způsobuje zadržování vody v těle.

Zvyšte konzumaci sojových výrobků, lněného semínka, slunečnicového semínka a oleje, čočky, fazolí, česneku, cereálních výrobků, nápoje bez bublinek, brambory, avokádo, žampiony, brokolice, kyselé zelí, špenát a banány…. A hlavně hodně pijte!

To vše zabrání dalšímu prohlubování celulitidy, samo o sobě to ale tukové buňky nezničí. Celulitida jsou tukové buňky uvězněné v síti vaziva a to se špatně spotřebovává, navíc v kůži, ve které je porušen krevní oběh.

Svoji roli zahraje určitě i speciální očistná kůra a nemusíte ani chodit daleko. Buď do lékárny pro speciální anticelulitidový čaj nebo postačí i stará dobrá kopřiva. Z těla se vyplaví nahromaděné toxiny a tělu se uleví.

Zázračné krémy pomáhají znatelně jen za předpokladu, že dodržujete zdravý životní styl, je to tedy jen taková podpora, nikoliv samospásný prostředek. Fungují na základě vyhlazení a napnutí pokožky, pokud je tedy celulitida mírně na ústupu, efekt vyhlazené vypjaté kůže bude viditelnější.

Masáž speciálními válečky, které pokožku prokrví je dalším účinným prostředkem pro boj s pomerančovou kůží. Je to ale únavné a je třeba masírovat každý den. Prokrvení dá šanci tukovým buňkám na odchod. Navíc to není vhodné pro ženy se sklonem k popraskaným žilkám a křečovým žilám. Zkuste alespoň střídavou sprchu, studenou a teplou vodou, to zlepší prokrvení.

Do života zařaďte pohyb.. Nemusíte se trápit v posilovně nebo na aerobiku, stačí občas vyjít schody, obchody ve městě procházet svižným tempem nebo vystoupit o zastávku dřív – prostá rychlá chůze je nejúčinnější….

Nejvíce účinná je ale odborně prováděná lymfomasáž, je to metoda finančně náročná, ale ta jediná dokáže rozproudit uvězněnou lymfu ve stehnech, na zadečku či na bocích…

Závěr není optimistický

Boj s celulitidou je věčný, vítězství stojí mnoho potu a odříkání a poté hlavně  nesmíte sklouznout zpátky do lenošky s pytlíkem brambůrek, neboť tukové buňky nemizí, pouze se smršťují. A lenošením se zase krásně nafouknou a pomeranč je zpátky.

A pokud bojujete marně, což je více než pravděpodobné, snad vás uklidní, že některé ženy mají tak silné dispozice k celulitidě, že jim nepomůže naprosto nic a že jí trpí i některé vrcholové sportovkyně.

Za pokus to aspoň stojí, ne Když už nic jiného, alespoň si vylepšíte celkovou kondici!

14.12.2006 8:36| autor: Renata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist