Femina.cz > Vše o zdraví > CANISTERAPIE – LÉČENÍ POMOCÍ PSA
CANISTERAPIE – LÉČENÍ POMOCÍ PSA
Jako je hippoterapie léčba „koněm“, stejně tak je canisterapie léčení pomocí psa a to nejen pohybového aparátu, ale hlavně psychické stránky pacientů. Zvláště v dnešní době, kdy se píše o psech v negativním smyslu, by bylo dobré ukázat i to pozitivní…
Vážená paní, Vážený pane,
Jsme canisterapeutický svaz CANTES a rádi bychom svou práci představili široké veřejnosti.
Jako je hippoterapie léčba „koněm“, stejně tak je canisterapie léčení pomocí psa a to nejen pohybového aparátu, ale hlavně psychické stránky pacientů. Zvláště v dnešní době, kdy se píše o psech v negativním smyslu, by bylo dobré ukázat i to pozitivní.
Co konkrétně umíme?
Jednou z věcí, kterou pes umí, lépe řečeno, schopností, kterou oplývá je jeho „pozitivní působení“. Možná, že tuto schopnost vnímáte, pokud máte psího chlupáče doma. Zvlášť když třeba přijdete z práce, po „velice úspěšném dni“… Pokud se mám uchýlit k definici, jedná se o podpůrnou léčbu psychiky i tělesných problémů za pomoci psa. Pomáhá zlepšovat stavy spasmů a křečí. Jemnou a hrubou motorikou se rozvíjí nebo navrací hmatové vjemy po úrazech nebo onemocnění (mozkové příhody a další). Klienti se předem těší na návštěvu pejska, který přináší rozptýlení a tím pohodu. Pes je tvor, který částečně nahrazuje lidskou lásku a cit. To platí především u seniorů. U dětí pomáhá upevňovat soustředění, působí jako motivační prvek při učení nebo rehabilitaci. Je těžké dopodrobna popsat kam všude se canisterapie hodí. Je především nutné dát o ní veřejnosti vědět. A každý případ posoudit samostatně.
Předpoklad pro práci
Předpokladem pro práci je neagresivní a vyrovnaný pes, milující lidi i zvířata. Velký, malý, s průkazem původu i kříženec. Podstatné jsou zkoušky. Kandidáti (pes + psovod = tým) prochází sérií testů a zkoušek. Mezi nimi je poslušnost, postoj psa k cizím psům a lidem, reakce na pachy, rychlý pohyb, nečekaný hluk, atd. Při jakémkoliv náznaku agresivity je pes vyloučen. To vše je popsáno na našich webových stránkách: www.sweb.cz/cantes. Pokud takového pejska někdo ze čtenářů má a chce se do této činnosti zapojit, budeme rádi když nám napíše.
Kde se s námi čtenář může setkat?
Náš svaz byl zaregistrován 4.6.2002 pro kraje Hradec Králové, Pardubice a Vysočina s možnosti členství zájemců z jiných oblastí ČR. V současné době máme 40 členů, kteří působí ve školách, školkách, dětských domovech, nemocnicích, stacionářích, domovech důchodců a dalších ústavech sociální péče.
Odborníci v našich řadách
V našich radách jsou lidé různých profesí (např. paní Helena Vostrovská ředitelka CSPS v Hradci Králové a předsedkyně České asociace pečovatelské služby). Svaz má odborníky z psychologie, zdravotnictví, školství, sociální péče, kynologie a pod.
A mezi pejsky najdete jak německého ovčáka, retrívra, samojeda, čivavu, mopse ale i křížence.
Canisterapie jako neplacená práce
Na závěr je nutné podotknout, že canisterapie není sport, ale zodpovědná, náročná a neplacená práce, která není na veřejnosti vidět. Není to reklama a proto není velký zájem těch co by mohli tuto činnost podpořit. I přes to pevně doufáme že se mezi firmami, podnikateli a organizacemi najdou tací kteří by měli zájem nás podpořit. Třeba nás jednou budou sami potřebovat…
Jedinou odměnou je pro psovoda pocit, že udělal něco pro druhé. Pro lidi, kteří se cítí osamělí a zbyteční. Místo peněz vidí radost, spokojenost, touhu žít, zvyšování sebevědomí, ochotnější přístup k rehabilitaci a dříve odmítané vyšetření.
Kontakt na nás
Adresa Canisterapeutického svazu: CANTES, Desná 110, 570 01 Litomyšl. BÚ:161346600/0600, email: cantes@seznam.cz, web: www.sweb.cz/cantes, telefon: 461 725 985, 461 593 463, 777609063
Za CANTES Jana Vokálová (604/474 222)