Femina.cz > Vše o bydlení > Kuchyně > BYLINKY JAKO VÁNOČNÍ KOŘENÍ DO VAŠÍ KUCHYNĚ
BYLINKY JAKO VÁNOČNÍ KOŘENÍ DO VAŠÍ KUCHYNĚ
K vůni vánoc a prostřenému stolu patří jistě také bylinkové aroma. Protože zejména v kuchyni působí bylinky všestranně, není na škodu přesvědčit se, zda je používáme správně a všude tam, kde je jejich místo.
Věděli jste, že existují i typické vánoční bylinky a koření Pro správnou pohodu vánočních svátků, je třeba kouzlit především v kuchyni. Typickou vůní vánoc je jistě vanilkový cukr. Málokdo ale ví, že mezi pravé vánoční aroma patří taktéž rozličné koření. A přitom
s kořením jdou provádět hotové divy!
BYLINKY JAKO VÁNOČNÍ KOŘENÍ Z VAŠÍ KUCHYNĚ
Spojení jemné vůně KORIANDRU, ostré vůně HŘEBÍČKU, spolu s královským KARDAMONEM a SKOŘICÍ, je tajemství chutného koláče. Pokud si skořici vypůjčí svařené víno, či kompot, splní vám provoněná atmosféra veškerá přání. Několik zrnek ANÝZU, povařených ve vodě, potom prosytí celý byt vůní vánoc.Dalším nezaměnitelným aromatickým kořením, je jistě ZÁZVOR, a to už pozvolna přecházíme k cukroví.
Protože jsou vánoce svátky nejen přeplněných stolů, ale také období přeplněných žaludků, svojí roli zde bravurně odehrají i bylinky podporující zažívání.
BAZALKA svým výrazným aroma připomíná hřebíček. Hodí se k rybám, drůbeži, měkkým sýrům, houbám i těstovinám. Můžete ji použít do hotového pokrmu, zejména pak do pomazánek.
BOBKOVÝ LIST má rovněž výraznou osobitou vůni.
Je důležitou přísadou kořenící směsi zvané bouguet garni, používané do polévek, masových závitků a omáček.
DOBROMYSL neboli OREGANO známe z pizzy, rovněž ochucuje omáčky a vůbec se hodí všude tam, kde je třeba majoránky. Naproti tomu ESTRAGON se vyznačuje mírně natrpklým aroma.
Oblíbený je ve francouzské kuchyni, jako přísada vinných a samozřejmě i bylinkových octů. Vynikne v majonézách a pokrmech z rajčat.
Vonné, sladce kořenité aroma vlastní KERBLÍK. Používá se všude tam, kde má místo petrželka. Zjemní polévky, zeleninové a vaječné pokrmy, báječně si rozumí s drůbeží a telecím.
K masu se vyjímá salát. A když salát, tak potom určitě s KOPREM. Vyžaduje jej také nakládaná zelenina, lichotí smetanovým omáčkám a nechybí u přípravy plodů moře.
Svěžím mentolem voní MÁTA. Výraznou chuť i vůni ocení orientální kuchyně, kde se bez ní neobejde nejeden nápoj, sladký krém, dortíček, ale ani omáčka, či pomazánka. Sluší jí společnost rybího, jehněčího i mletého masa.
Kolegyně MEDUŇKA si libuje v citrónovém oparu. Proto také směřuje do všech nápojů, zejména potom míchaných a jídel obsahujících citrusy, nebo alespoň jejich části (kůra, šťáva). Naleznete ji ovšem rovněž v krémech a ovocných salátech. Nepohrdne octem, omáčkou a především si předchází pikantní pokrmy.
Také PAŽITKA si stojí pevně na stonkách. Jelikož má v přízni cibuli, není divu, že je poněkud ostřejší. Vybíravost je jí cizí, hodí se proto do teplé i studené kuchyně. Sušená však ztrácí aroma i vitamíny.
Stejně tak PETRŽELKA, klidnější sourozenec z květináče. Oplývá lahodným a kořenitým aroma.
ROZMARÝN má naopak netradiční, mírně pryskyřičné aroma, připomínající kávu a kadidlo.(Výborná to bylinka na vánoční stůl). Dávkuje se úsporně k rybám, jehněčí, či vepřové pečeni, ale též do karbanátků, polévek a salátů. Špetička TYMIÁNU dodá šmak syrovým a luštěninovým pokrmům. Má štiplavou nahořklou chuť, jako její známá ŘEŘICHA. Tu si nespletou milovníci křenu. Jako křen se také používá, syrová nebo jen krátce ohřátá. Přisypte ji na chléb s máslem, do pomazánek, bramborového salátu, omelet, nezapře se ani na rožněném mase.
ŠALVĚJI svědčí ryby, drůbež, skopové i dršťky, paštiky, omáčky a pomazánky.
Přes veškeré pozitivní informace nezapomeňte na střídmost a žaludeční vředy, zvláště nyní o vánocích. Bylinky vám pomohou, ale situaci přejídání nezachrání.
Příjemný den a krásné Vánoce! .-)