Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > nachlazení > Bylinkové čaje, které zmírní příznaky nachlazení
Bylinkové čaje, které zmírní příznaky nachlazení
Zimní sychravé počasí s sebou přináší nejrůznější respirační onemocnění. Cesta do práce i obyčejné nákupy se rázem změní v dobrodružství s překvapením. Může se totiž snadno stát, že se domu vrátíte bohatší o nějaký ten vir či bacil.
Nepříjemné příznaky nachlazení, virózy či bakteriální infekce můžete mírnit také s pomocí bylinkových čajů, které mnohdy dokážou divy. Rozhodně se tedy vyplatí, nasušit si vlastní bylinky. Ale pokud jste v létě svůj volný čas trávili raději u vody, nezoufejte, kvalitní jednodruhové i vícedruhové bylinné směsi koupíte v každé zdravé výživě či lékárně. Základní bylinné jednodruhové směsi, které vám v zimě pomou zmírnit průvodní jevy těch nejčastějších onemocnění, by proto neměly v žádném případě chybět ani ve vaší lékárničce.
Lipový květ: Starověký všelék
Léčebné účinky lípy jsou známé již od starověku. Lipový květ totiž blahodárně působí proti rýmě, kašli, bolesti v krku či horečce. Čaj z lipového květu dále podporuje pocení a přispívá k rozpouštění hlenů, a dokonce má protizánětlivé účinky. Vývar z lipového květu si dopřejte i při zánětu močových cest a při žaludečních problémech. Například při nachlazení pijte lipový čaj třikrát denně. Vždy si připravte čerstvý nálev a to z poloviny jedné čajové lžičky na 200 ml vody. Typickou chuť lipového květu zvýrazní lžička medu.
Šípkový čaj: Slabost pro něj měl i Hippokrates
Šípek je přírodní zdroj vitamínu C, rutinu, vápníku a lykopenu (typ karotenu) a jeho ozdravných účinků si byl údajně vědom už sám Hippokrates, který ho svým pacientům s oblibou ordinoval. Čaj působí preventivně pro nachlazení, ulevuje od bolesti křečových žil, zlepšuje soustředění a zklidňuje nervy. Navíc je to důležitý spojenec v boji s paradentózou. Šípkový čaj si můžete koupit jednak porcovaný anebo si ho můžete vlastnoručně nasušit. Pokud máte doma nasušené šípky, rozdrťte si přibližně deset plodů, ty zalijte 250 ml studené vody a poté vše uveďte do varu a povařte pět minut. Čaj před podáváním přeceďte.
Heřmánek: Protizánětlivý pomocník
Heřmánek pravý je jednoletá bylinka, která kvete od května do září. Heřmánek obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou například chamazulen, bisabolol, matricin, fernesen, flavnoidy, terpeny či kumariny. K léčebným účelům se heřmánek používá již od antiky. Je vhodný jak k vnitřnímu, tak vnějšímu použití. Ceněn je zejména pro své protizánětlivé, dezinfekční či protialergické účinky. Zároveň posiluje obranyschopnost organismu a urychluje pocení. Obklad z heřmánku se používá také k ošetření poraněné sliznice. Čaj vždy připravujte čerstvý. Jednu lžičku sušených heřmánkových květů zalijte 0,2 l vařicí vody a louhujte minimálně deset, maximálně však patnáct minut.
Foto zdroj: profimedia.cz