Femina.cz > Zábava > Budeme létat auty a žít s roboty? Několik odpovědí na otázky o budoucnosti
Budeme létat auty a žít s roboty? Několik odpovědí na otázky o budoucnosti
Přemýšlíš občas o budoucnosti? Zajímá tě, jestli jednou budeme s auty lítat, jaké bude počasí a jestli život s roboty bude normální? Nejsi sama. Vědci si tyhle otázky pokládají dost často. A na co přišli?
Zajímá tě, jak by mohl svět vypadat za sto let? Přesně tohle bylo tématem pořadu britské televize. Aby se předpověď co možná nejvíce přiblížila pravdě a nebyla jen sci-fi pohádkou, přizvali si tvůrci na pomoc matematičku Hannah Fryovou, která vycházela z konkrétních dat. A jak to dopadlo? Budeme mít konečně lék na rakovinu? Stanou se z nás kyborgové? Tady jsou otázky, co nás nejvíce zajímají a odpovědi na ně.
Kde budeme brát světlo?
Většina elektrické energie se produkuje za pomoci uhlí a plynu, tedy nerostného bohatství, které časem dojde. Obnovitelné zdroje energie mají lidově řečeno své mouchy. Možným řešením mohou být norské větrné turbíny, které se pnou stovky metrů vysoko tam, kde to bezpečně fouká.
Budeme mít lék na rakovinu?
Vědci pracují na genech založené terapii, která může pomoci vyléčit leukémii. Pacientům mají pomoci geny, jejichž pomocí imunitní systém identifikuje rakovinové buňky jako vetřelce a následně je zničí.
Budou duševní choroby minulostí?
Vědci usilovně pracují na mapování mozku a mají v plánu identifikovat, co způsobuje například schizofrenii či autismus. Ale jak dlouho jim to bude ještě trvat, to je těžké soudit.
Staneme se kyborgy?
Už se zkoušejí nejnovější technologie, které usnadňují život hendikepovaným. Britský umělec Neil Harbisson je dokonce prvním kyborgem uznaným vládou. Neil se narodil zcela barvoslepý. Dnes ale tvrdí, že barvy rozezná díky speciálnímu zařízení, které má nainstalováno v hlavě. Pomáhá mu barvy vnímat sluchem – barvy se mění na slyšitelné frekvence.
Budeme žít déle?
Průměrná doba lidského života se neustále prodlužuje. I tak naráží na mantinel, kterým je hranice sta let. Lidské tělo i přes veškerou špičkovou péči vypoví službu a stovky se dožije opravdu jen pár jedinců. Vědci nyní zkoumají africkou nahatou krtčí krysu, která může být klíčem k dlouhověkosti. Dožívá se totiž desetkrát vyššího věku než ostatní druhy. V kůži tohoto živočicha je ukryt unikátní protein, díky kterému třeba nikdy nemůže onemocnět rakovinou.
Jaké bude počasí?
Máš pocit, že zmizelo jaro? Že po zimě většinou přichází výrazné oteplení? Podle vědců se bude oteplovat i nadále. Takže nás možná ve střední Evropě čeká subtropické klima.
Co se stane s naší planetou?
Vědci varuji před prudkým nárůstem živočišných druhů. Přibude malých predátorů, mezi které se řadí například krysy. Naopak by se mohl snížit stav původních predátorů: například lvů a tygrů. Stále měnící se klima také může přispět k záhubě některých plodin, například kávy a zániku námořnictví.
Převezmou práci roboti?
Téma, o kterém se dnes hojně diskutuje. Otevřeně se mluví o tom, že budoucnost robotům patří a že spousta lidí, kteří se živí převážně rukama, přijde o práci. Co ale ti ostatní? Možná také jejich práci časem převezmou stroje, nesmíme zapomínat na umělou inteligenci.
Budeme řídit létající auta?
Existují už pracovní skupiny, které se snaží zkonstruovat dronové taxíky. Takže se možná ještě dožijeme létajících aut či přinejmenším vozů taxi.
Tak co říkáš? Věříš tomu nebo ti to přijde jako parádní úlet? My v redakci to úplně neshazujeme, protože lidé už dokázali vymyslet hromadu věcí. Mrkni do galerie. Pobavíš se.
Foto: Profimedia.cz, pinterest.com, facebook.com