Femina.cz > Česká a světová kuchyně > Bryndza
Bryndza
Nikdy jste neochutnali brynzu? Pak nyní směle do toho…protože ta májová je prý nejlepší.
Právě v květnu je brynza nejlepší, chuťově nejjemnější. V ostatních měsících již může mít lehce natrpklou chuť.
Kde se vyrábí?
Vyrábí se téměř na celém území střední a východní Evropy, není to jen výsada Slovenska. Pochází dokonce z Rumunska a k nám se dostala právě přes slovenský lid během tzv. valašské kolonizace, která byla zhruba před 600 lety.
Jak se vyrábí?
Vyrábí se z ovčího, kozího či kravského mléka. Do čerstvě nadojeného mléka se přidávají mléčné kultury a syřidlo. Vzniklá sraženina se nechá v plátěném pytlíku odkapat. A brynza je hotová. Buď se jí ihned, nebo se nechává zhruba čtyři dny uzrát.
Maďaři a Rumuni mají ve zvyku brynzu ještě ochucovat bylinkami, cibulí či paprikou. Ostatně takový čerstvý chleba s máslem a bryndzou posypaný čerstvou cibulkou či mletou paprikou, to je ta pravá jarní lahůdka. Pokud si ji ještě obohatíte například pěkně pikantními ředkvičkami, pak to je dokonalá nálož vitamínů a bioaktivních látek.
Brynza je poklad
Kvůli svému cennému nutričnímu obsahu je brynza ceněna téměř jako lék. Věděli jste, že bryndza převálcuje v konkurenci i jogurt? Vyrobená ze syrového mléka obsahuje asi dvacet druhů mléčných bakterií, zatímco jogurty a kefíry obsahují jen dva druhy. V jednom gramu brynzy se nachází asi miliarda organismů prospěšných pro naše tělo.
Obsahuje živočišné bílkoviny, tuk a také vápník, fosfor, enzymy, vitamíny A a D.
Dokonce snižuje obsah cholesterolu v krvi, ačkoliv je to živočišný produkt. Stačí každodenní konzumace 100 g brynzy po dobu osmi týdnů.
Ochutnáte ji?