Boží hod: Co vlastně slavíme?

První hod vánoční je podle historiků nejdůležitějším svátkem, církev nám v tom udělala trošku zmatek a data oslavování se různě lišila. Podle církve se u nás již po staletí slaví 25. prosince. Církev tak vlastně „okopírovala“ oslavy zimního Slunovratu.

Jak slavili naši předci na Slunovrat?

Oslavy probíhaly jako velká očista těla i ducha. Čistily se domy, pozemky i stáje. Pekly se koláče, maso a vařilo pivo, všude hořely ohně a slavnosti probíhaly několik dní. V tyto dny se nesmělo bojovat ani obchodovat, byla to doba poklidného rozjímání a odpočinku.

Zpívaly se svaté písně a na slavnostní večeři se zvaly také duše zemřelých. Po dobu oslav se nesměla vykonávat těžká práce.

Naši předkové měli zimní Slunovrat jako jeden velký svátek, kdy byli všichni spolu a oslavy většinou končily až 6. ledna.

článek

Jak slavíme nyní?

Také u nás je tento velký svátek – narození páně, svátkem rozjímání a duševní očisty. Rodiny se chodí dívat do kostela na jesličky a děti s nadšením hází drobné mince do pokladniček, jako dárek pro Ježíška.

V tento den se navštěvují přátelé a rodiny, které si vzájemně přejí klid a mír. Oběd bývá slavnostní, většinou se peče husa, kachna nebo krůta s červeným i bílým zelím a knedlíky. Ženy by si měly konečně vydechnout a věnovat se jen samy sobě a rodině. Vzájemné sdílení lásky a radosti by mělo být samozřejmostí. Také my pomyslně zapalujeme ohně, v podobě svíček, svícnů a žároviček, takže i v naší době, zůstaly zvyky po naších předcích.

Jak slavíte tento den vy, milé čtenářky? Odpočíváte a věnujete se svým blízkým? Podělte se s námi o vaše příběhy.

Foto zdroj: profimedia.cz

25.12.2014 12:00| autor: Sára

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist