Bolí tě pořád hlava? Tady je pět nejčastějších příčin

Není snad den, aby sis nestěžovala na bolest hlavy? Máš pocit, že migréna je tvé druhé jméno a nic nezabírá? Možná se budeš divit, ale za bolest hlavy si dost často můžeš ty sama. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak bolesti zabránit?

Dehydratace

Jak vypadá tvůj pitný režim? Jestli si často dopřáváš kafe a k tomu jen minimum vody, večer si dáš sklenku vína a jinak nic, tak není divu, že tě rozbolí hlava. Dospělý člověk by měl vypít denně něco kolem dvou litrů tekutin. Ale pozor, do pitného režimu se nepočítá kafe, alkohol a slazené limonády. Nejvíce bys měla vypít čisté vody, kterou můžeš doplňovat bylinkovými či ovocnými čaji. Nic se ale nemá přehánět, záleží totiž také na tom, jestli celý den jen sedíš nebo máš tělesnou námahu.

Důležité je také to, co jíš. Tekutiny totiž získáváš i z ovoce nebo z polévek. Bolest hlavy je ale jen jeden z příznaků dehydratace, která může vést až ke kolapsu. Pít bys měla ještě před tím, než pociťuješ žízeň. Pokud se k pití nemůžeš dokopat, nauč se mít neustále sklenici na očích a každou hodinu si zkontroluj, jestli už je prázdná.

Životní styl

Pití čisté vody patří mezi základní pravidla životního stylu, ale není to jediné, co tě od bolesti hlavy zachrání. Jestli často holduješ alkoholu, neodpustíš si cigaretu, málo sportuješ, tak si zaděláváš na problémy nejen s hlavou. Pokud si už musíš dát nějaký ten drink, tak pečlivě vybírej jaký. Levné víno ti po ránu zaručí jasný bolehlav, i když si ho dáš jen málo. Když už piješ, pak s mírou a nezapomínej vždy na jednu sklenku alkoholu vypít jednu sklenici čisté vody.

Za bolest hlavy může dost často také kouření. Asi každý kuřák ví, že když to s kouřením přežene, bolest hlavy se dostaví. Může za to nikotin, který stahuje cévy a snižuje tok krve do mozku. Tomuto zlozvyku dej už jednou provždy sbohem a místo toho si jdi raději zaběhat. Pokud chceš předcházet bolestem hlavy, změň také svůj jídelníček. Těžká a tučná jídla z fast foodů tě snadno a rychle unaví a bolest hlavy přijde jako třešinka na pověstném dortu. Problém může nastat také, pokud dlouhodobě hladovíš. Velmi často pak tělo reaguje na hlad bolestí hlavy. Prevence je v tomto případě jasná – zdravý životní styl a pravidelné stravování.

bolest-hlavy-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Krční páteř dokáže potrápit

Hrbíš se celý den u počítače? Je nad slunce jasnější, že večer musí přijít bolest hlavy.  To, že tě hlava bolí právě od krční páteře, poznáš podle typu bolesti. Jestli vystřeluje až do oblasti očí, tak je to jasné. Od páteře tě také často rozbolí zadní část hlavy, může být také spojena s mravenčení v rukou. Abys předešla těmto zdravotním potížím, dávej si pozor na to, jak sedíš. Každý má tendence při koukání do monitoru naklánět hlavu.

Nauč se sedět rovně a kdykoli si vzpomeneš, narovnej se, protáhni se nebo se na chvilku projdi po kanceláři. Důležitá je i správná poloha monitoru a klávesnice. Monitor bys měla mít ve výši očí, klávesnici tak, abys nemusela příliš zvedat ruce. Dávej si také při práci časté přestávky a prováděj relaxační cvičení. To hravě zvládneš i v kanceláři. Pokud bolesti přetrvávají, zajdi si za fyzioterapeutem. Bohužel v dnešní době je bolestivá krční páteř a s ní spojená i bolest hlavy častým tématem v ordinacích.

bolest-hlavy.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Léky pomohou, ale pak zradí

Bolest hlavy zaručeně zaženou analgetika. Ale není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Sice tě do půl hodiny přestane třeštit hlava a ty se můžeš věnovat svým aktivitám, ale nese to svou daň.  Právě přílišné užívání těchto léků může paradoxně vyvolat bolesti hlavy. Takže je to tak trochu začarovaný kruh, že? Sice si na chvíli ulevíš, ale bolest se druhý den dostaví znovu a může vést i k chronickému stavu. Jak z toho ven? Samozřejmě, že pokud máš před sebou důležitou pracovní schůzku, kde asi není vhodné, aby sis křečovitě držela hlavu, tak udělej výjimku a prášek si vezmi. Ale jestli jsi doma, zalez si do postele a zavři oči. Bolest ti dává najevo, že se máš zklidnit a ne pod silnou dávkou analgetik jet na plné obrátky. Pomůže také studený obklad, vypití vody s citronem nebo čaj z dobromysli, meduňky nebo mateřídoušky. Vyzkoušet můžeš také aromaterapii – skvělé jsou oleje s levandulí nebo rozmarýnem.

Věčný stres a žádný sex

Od rána řešíš v práci jeden malér za druhým, do toho ti zavolají ze školy, že tvému dítěti hrozí dvojka z chování a na cestě domů ti ujede autobus před nosem. Není divu, že stres je tvůj věrný společník. Zkus se naučit věci řešit v klidu, protože jinak ti kromě bolesti hlavy hrozí i další závažná zdravotní rizika.

A proč nás po stresu bolí hlava? Svaly na šíji totiž ztuhnou a omezí tak přítok krve do hlavy. Kromě toho se ti do těla vyplavují škodlivé toxiny. Je nám jasné, že v dnešní hektické době se dá dost těžko bojovat proti stresu, ale aspoň se o to pokus. Nic se nejí také horké, jak se uvaří a tím, že si nervozitou okoušeš nehty, se nic nespraví.  V případě nouze vyzkoušej antistresové pomůcky, které nos v kabelce. Za pár korun seženeš například antistresový míček, který tě zklidní. Nebo si užívej více sexu. Je nejen dobrým pomocníkem proti stresu, ale také jako prevence proti bolesti hlavy.

Bolí tě často hlava? Vystopovala jsi z čeho nebo to neřešíš a snažíš se jen od bolesti co nejdříve ulevit? Napiš nám do diskuze, co ti zaručeně pomáhá.

Foto: Shutterstock.com

31.1.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist