Bolesti v krku. Co můžeš udělat sama?

Ústa a krk jsou místa, jimiž prochází vzduch zvnějšku. I proto v těchto oblastech často vznikají záněty, jejichž prvním příznakem bývá bolest v krku. Tvé tělo se většinou dokáže bránit samo, protože taková virová infekce nebývá vážná. Ale…

Zcela jiná písnička to je, když je infekce bakteriálního původu. Taková záležitost může vést k abscesu za mandlemi nebo poškození srdce. Jak tedy poznáš, zdali se jedná o něco lehčího nebo vážného, a co dělat?

Krk a ústa ti může napadnout zánět hrtanu, angína, zánět nosohltanu, moučnivka nebo flegmon a absces. U všeho jsou typické polykací obtíže, zvýšená teplota či horečka, pocit písku či hrubosti na vnitřní stranách krku při polykání a také někdy pálení v krku.

  • Zánět hrtanu alias faryngitida – projevuje se zarudnutím hltanu, mírným kašlem a puchýřky v hltanu ve formě aftů a oparů.
  • Angína – při angíně se ti často udělají bílé čepy (hnisavá ložiska) na mandlích, můžeš mít zvětšené uzliny pod čelistí, či zvětšené mandle s bílým potahem a polykací obtíže s horečkou. Vzácně se mohou objevit i vředy na mandlích.
  • Zánět nosohltanu – ten doprovází polykací obtíže, máš stále plný nos a rýmu, někdy i slabý kašel.
  • Moučnivka – je způsobena kvasinkovým bujením a jsou to drobné bělavé skvrnky, které se ti objeví na jazyku na vnitřní straně tváří, a podobají se krupičkám mléka, které se nedají seškrábnout.
  • Flegmona a absces – tady zbystři. Toto je těžký stav s horečkou při špatně léčené angíně, kdy máš napuchnuté horní patro, obtížně se ti otevírají ústa a těžce polyká. Bolest v krku je silná na jedné straně a vystřeluje ti až k uchu. Při abscesu ti nateče i čípek a bývá nutné chirurgické řešení a pokrytí antibiotiky.

A co je hlavní příčinou těchto problémů?

Rozdíly mezi angínou a zánětem hltanu se stírají a míchají do sebe. Někdy se ti projeví i zároveň. Angína je ale zánět lymfatické tkáně (tedy mandlí), který je bakteriálního původu a tady vždy musíš vyhledat lékařskou pomoc. Taková bakteriální angína může být pro tebe závažná, jelikož infekční ložiska na jedné mandli se mohou rozšířit dále do tvého organismu a napadnout třeba srdeční chlopně, klouby, či ledviny. Naopak u zánětu hltanu je napadena především tvoje sliznice a je virového původu, přičemž tvé tělo by si za pomoci horečky mělo s tímto onemocněním poradit.

bolest-v-krku-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Co poškozuje nebo dráždí sliznici ústní dutiny a krku? 

Hlavně je to alkohol a kouření, nebo reflux žaludečních šťáv. To vše napomáhá rozvoji a šíření infekce včetně té virové. Také je to nedostatečná ústní hygiena a svůj podíl má i časté mlsání sladkého – dortů, cukrovinek, čokolády, zákusků atp. Rovněž může mít vliv na sílu i průběh onemocnění oslabená imunita a nevhodná skladba léků, včetně jejich přemíry (u volných i předepsaných léků).

A co můžeš udělat při bolesti v krku sama?  

  • Mimo klasického obvodního lékaře se můžeš poradit s homeopatem či odborníkem na akupunkturu, pro podpůrnou léčbu i s fytoterapeutem nebo aromaterapeutem.
  • Také pij hodně tekutin – vody, čajů, ideální jsou zelený a bylinkové. Neslaď je cukrem, nýbrž medem (ten přidávej až do vlažných čajů, abys nezničila jeho účinek).
  • Rovněž jez lehké pokrmy, a až do uzdravení vynechej uzeniny a uzené maso, tučné maso, smažené pokrmy a omez i mléčné výrobky.
  • Připravované pokrmy dochucuj bylinkami s protizánětlivým účinkem, jako je skořice, rozmarýna, tymián, saturejka a petržel. Také česnek a cibule není od věci.
  • Kup si propolis a užívej jej. Je to silný protizánětlivý preparát z macerátu včelího vosku.
  • Dočasnou pomocí jsou spreje na bolest v krku, dobré jsou ty s lidokainem, který na čas odbourává bolest.
  • Výborný efekt má Priessnitzův zábal – vezmi šálu, na ni do středu polož složený šátek, na něj dej podélně sáček a na sáček polož (také podélně) ve studené vodě namočený velký kapesník či menší šátek. Toto celé pak opatrně přilož na holý krk tak, abys měla mokrý obklad na přední části krku, a omotej okolo něj. Nechej působit jednu až tři hodiny. Obklad můžeš dělat opakovaně.
  • U prvních příznaků ti může pomoci i akupresura. Mačkej a masíruj si bod 5 dráhy tlustého střeva, který se nachází na vnějším okraji ruky mezi šlachami palce. A to několikrát denně na obou rukou – viz obrázek

bolest-v-krku-1-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com
  • Také masáž chodidel pomocí masážního válečku je prospěšná. Nachází se tam body spojené s mnoha orgány v těle, včetně mandlí.
  • Z aromaterapie pomůže k pročištění vzduchu eukalyptus, na zklidnění pak působí dobře levandule. Stačí dvě až tři kapky esenciálního olejíčku přidat do aromalampy a jen relaxovat. O užívání esenciálních olejů vnitřně se vždy poraď s aromaterapeutem.

Jak řešíš bolesti v krku ty? Máš nějaký svůj „tajný“ recept? Poděl se o něj s námi!

Zdroj foto: Shutterstock.com; autorka

2.4.2019 6:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist